Јavna rasprava o izmjenama Krivičnog zakonika; U fokusu nova krivična djela
Svi koji se služe neistinama, prilikom izvještavanja, trebalo bi da odgovaraju. Ovo je tokom javne rasprave o Nacrtu izmjena Krivičnog zakonika Republike Srpske u Istočnom Sarajevu, gdje se najviše govorilo o kriminalizaciji klevete, rekao ministar pravde Miloš Bukejlović.
Da se ponuđeni Nacrt zakona treba doraditi, ponovili su iz Udruženja novinara Republike Srpske. Јavnoj raspravi prisustvovali su i novinari i nevladine organizacije iz Federacije, koji su raspravu demonstrativno napustili.
Predsjednik Republike Srpske ponavlja – zakon nije uperen protiv novinarske zajednice
Druga javna rasprava o izmjenama Krivičnog zakonika Republike Srpske, iznenađujuće, privukla je pažnju velikog broja novinara i aktivista nevladinog sektora iz Federacije. Umjesto dijaloga demonstrativno su napustili salu, a da rasprava nije ni počela.
– Hoću da vam kažem da ćemo napustiti ovu raspravu, jer nema smisla i tražimo da povučete zakon – rekla je novinarka iz Sarajeva Senka Kurt Kurtović.
U fokusu javnosti su nova krivična djela: neovlašćeno objavljivanje i prikazivanje tuđeg spisa, portreta i snimka, kleveta, povreda ugleda i časti. Predlagači zakona tvrde da postojeći zakon o zaštiti od klevete nije pružio adekvatnu zaštitu zbog čega predlažu da se kleveta uvede kao krivično djelo.
– Uvreda može i ne mora biti istinita. Bitno je da se ne banalizuju ova krivična djela, kleveta da bi postojalo biće krivičnog djela mora se desiti da ono što vi iznosite nije istina – naveo je ministar pravde Republike Srpske Miloš Bukejlović.
Novinari smatraju da bi kriminalizacijom klevete bili izloženi dugotrajnim sudskim sporovima koji uništavaju profesionalnu karijeru. Predlagači zakona odgovaraju da nema aposlutne slobode govora, ograničena je odgovornošću za izgovorenu riječ.
Obične su spekulacije da su izmjene Krivičnog zakonika uperene protiv novinara i medija, zakon će nakon rasprave i dorade u Ministarstvu biti upućen Narodnoj skuštini.
– To je zakon koji će regulisati na najbolji mogući način tu oblast i zato poziovamo sve da učustvje u diskusiji i novinari i ostali dio javnosti. Novinarski posao je težak i častan i na neki način će to zaštiti prave novinbare od špekulanata – istakao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.
Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Republike Srpske usvojen je u Narodnoj skupštini 23. marta, do sada su javne rasprave bile u Banjaluci i Istočnom Sarajevu, slijede u Bijeljini i Trebinju. Ministarstvo pravde će prije konačnog usvajanja pažljivo razmotriti sve argumentovane i konstruktivne kritike na ponuđeni zakon.
RTRS