21.mart – Svjetski dan šuma
Danas se obilježava Svjetski dan šuma, ustanovljen 1971. godine da bi se ukazalo na značaj drveća i istakle brojne koristi koje od njih ima čovječanstvo.
Šume u Republici Srpskoj zauzimaju 51,7 odsto ukupne površine zemljišta, u Kozarskoj Dubici preovladavaju oranice, ali ni procenat pod šumom nije zanemarljiv. Oko 16 hiljada hektara ili oko 33 odsto ukupne površine naše opštine je pod šumom,uglavnom bjelogoričnom ,ali nisu zanemarljive ni površine pod crnogoričnom šumom.
U ukupnom šumskom fondu preovladavaju visoke šume sa prirodnom obnovom, koje imaju najveću vrijednost i u ekološkom i u ekonomskom pogledu. Šumska uprava Kozarska Dubica, koja posluje u okviru Šumskog gazdinstva Prijedor gazduje sa 8.650 hektara državnih šuma, od čega su 7.065 hektara visoke šume sa prirodnom obnovom, izdanačke šume su pod 1.141 hektarom, a pod šumskim kulturama je 385 hektara. Pored toga su zaduženi i za 7.500 hektara privatnih šuma na kojima obavljaju stručne poslove iz djelokruga šumarstva.
Zdravstveno stanje naših šuma je zadovoljavajuće, sporadičnog sušenja i štetnika ima, ali ne toliko kao u drugim dijelovima Srpske i regiona, kaže Vlado Kaurin upravnik Šumske uprave Kozarska Dubica i ističe veoma dobru saradnju sa Šumarskim fakultetom u Banjaluci na zdravstvenoj zaštiti naših šuma i očuvanju genetičkih resursa najvrijednijih drvenastih šumskih vrsta.
Na području Kozarske Dubice to su hrast i bukva, rekao je Kaurin i pojasnio da su sastojne hrasta kitnjaka u Prosari i bukve u Kozari jedinstveni objekti koji služe za sakupljanje sjemena i proizvodnju rasadnog materijala za potrebe podizanja novih šuma.
S obzirom da je prevashodni zadatak šumara uzgoj i zaštita šuma, u dubičkoj upravi se na godišnjem nivou šumskim kulturama zasadi i popuni oko devet hektara, a svakodnevna kontrola i pripravnost šumara na terenu doprinosi činjenici da su i štete od šumskih požara na našem području minimalne i da uglavnom stradaju periferni dijelovi šuma.
Iako male i te štete bi se pojačanom odgovornošću naših sugrađana mogle da izbjegnu, kažu dubički šumari i poručju da zajedno čuvamo ili bar ne zagađujemo našu okolinu, šume i prirodu koja nam tako velikodušno daruje neopisivu ljepotu i bogatstva da u njima uživamo i od njih živimo.