DUBIČANI ZBRAJAJU ŠTETE OD NEVREMENA
Samo 20-ak minuta je bilo potrebno da uništi naš višemjesečni rad, sve povrće i usjeve, kaže Milka Zorić iz Donje Jutrogošte, sa nevjericom nabrajajući štetu od jučerašnjeg nevremena.
Mještane Donjeg Jelovca zatekli smo kako popravljaju oštećene krovove kuća. Kod Cvijićevih se okupila rodbina i prijatelji i pomažu da se prekrije kuća sa koje je vjetar odnio gotovo sav crijep.Krov će biti popravljen, ali povrću u bašti i kukuruzu nema spasa, a kako nam je to jedini izvor prihoda ne znamo šta ćemo dalje, kazala je Dušanka Cvijić.
Voćari u Vlaškovcima ponovo zbrajaju štete od leda. Porodica Trkulja koja u ovom selu ima oko 3 i po hektara pod intezivnim zasadima jabuke, kruške i šljive nije naplatila ni štetu od leda iz prošle i pretprošle godine, a ovog ljeta po drugi put suočavaju se sa istim problemom.Bez polovine očekivanog uroda ostali smo u maju, a sada nam je led uništio i ono što je preostalo, kazala je Bojana Trkulja.
Led je u Vlaškovcima uništio i voćnjak Bore Mećave, a pošteđeni nisu bili ni zasadi u Bjelajcima.
Ovaj poljoprivrednik ima sedam i po hektara pod intezivnim voćnjacima, a stradali su mu i usjevi kukuruza.Treća je godina kako trpimo štete od leda koje nam niko ne nadoknađuje, kaže Mećava i izražava sumnju u opravdanost postojanja protivgradne zaštite .
Tačne razmjere štete od jučerašnjeg nevremena još nisu poznate, činjenica je da su velike i da su samo kap u prepunoj čaši problema sa kojima se poljoprivrednici i ove godine susreću.
Komisija za procjenu štete je formirana i od jutros je na terenu, tako da bi i obim nastale štete uskoro mogao biti poznat.
Štetu od jučeranjeg nevremena poljoprivrednici treba da prijave u opštinsko Odjeljenje za poljoprivredu.


