GRAĐANI SAVJESNO POSTUPAJU PO PITANJU UNIŠTAVANJA AMBROZIJE

Đuro Babić inspektor za poljoprivredu i ekologiju u opštini Kozarska Dubica je potvrdio da je stanje po pitanju suzbijanja i uništavanja ambrozije na teritoriji opštine pod kontrolom, te da postojao samo jedan slučaj pritužbe od strane fizičkog lica, koji je nakon upozorenja riješen.
On je podsjetio da su kazne za fizička lice koja ne postupaju prema odredbi 700 maraka i da ljudi uglavnom savjesno postupaju kada je u pitanju uništavanje ove alergene biljke.
Radi osiguranja zdravlja stanovništva, zakonskom odredbom se propisuje obaveza uklanjanja i uništavanja ambrozije, te utvrđuje obaveza pravnih i fizičkih lica, vlasnika posjeda, korisnika ili punomoćnika koji posjeduju zemljište da uništavaju ovu alergenu biljku.
Subjekti koji posjeduju zemljište na kome raste ambrozija ili su za njega odgovorni ili ga na bilo koji način koriste, snose troškove mjera uklanjanja i uništavanja ambrozije.