Kampanja “Čitajmo zajedno” – kako zaštititi ćirilično pismo?
Kampanja je otvorena izložbom plakata sa ilustrovanim prikazom azbuke.
Studenti treće i četvrte godine grafičkog dizajna oba javna univerziteta predstavili su svoje viđenje ćiriličnog pisma u plakatnom formatu. Na izložbi je predstavljeno 12 radova 10 studenata.
– Mladi trebaju više da se posvete u ovakvim projektima kao što je projekat za ćirilicu jer nama treba više fontova i treba nam više tih vizuelnih rješenja kako bismo mogli prezentovati ćirilicu i primjeniti je danas u 21. vijeku – izjavila je apsolvent grafičkog dizajna u Banjaluci Zorana Urumović.
– To je jedan od glavnih ciljeva strategije razvoja kulture Republike Srpske na koji način i kroz savremene izraze kako možemo da promovišemo, ali i da zaštitimo ćirilično pismo – istkla je ministarka prosvjete i kulture Srpske Natalija Trivić.
Spoj nacionalnog pisma i umjetnosti, u formi plakata, nastajao je pod mentorstvom profesora i asistenata Akademija umjetnosti u Banjaluci i Trebinju.
– Ovdje pismo nije samo jezik komunikacije, nego i sredstvo likovnog izražavanja. Imamo plakate koji su više umjetnost nego primjenjena umjetnost, što me posebno raduje – poručio je viši asistent na Likovnoj akademiji u Trebinju Igor Dutina.
– Dokaz da dizajn ne samo da mijenja svijest nego mijenja i svijest oko sebe. Mislim da je to naročito bitno za našu ćirilicu i za sve ono što je zapravo nama ostavljeno u to naše, to je dio stvarno velikog kulturnog nasljeđa – rekla je vanredni profesor Akademije umjetnosti u Banjaluci Јelena Grubor.
Kampanja “Čitajno zajedno” pokrenuta je 2017. godine, a svake godine provodi se u oktobru.
/RTRS/