Međunarodni dana borbe protiv raka dojke
Načelnik Klinike za onkologiju u Univerzitetskom kliničkom centru /UKC/ Republike Srpske u Banjaluci Zdenka Gojković izjavila je Srni da je prema posljednjim podacima iz 2017. godine blizu 600 novooboljelih svake godine, da smrtnost nije toliko visoka jer je danas moguće tretirati tu bolest, te da je pandemija virusa korona znatno uticala na to da pacijenti dolaze sa višim stadijumima bolesti.Ona je navela da najviše obolijevaju žene u menopauzi, ali sve više i mlađe, u dobnoj grupi od 20 do 30 godina.”Odnos broja oboljelih žena prema muškarcima je 100 prema jedan. Može i muškarac oboljeti od karcinoma dojke”, navela je Gojkovićeva, uoči Međunarodnog dana borbe protiv raka dojke koji se u svijetu obilježava 24. oktobra.
Ona je naglasila da rano otkriven karcinom može značiti potpuno izlječenje i istakla da Srpskoj nedostaje skrining program o kojem se jako puno govorilo prije pandemije.
“U razvijenim zemljama gdje se sprovode skrining programi mamografisanjem smrtnost je u znatno većem opadanju. Zemlje koje imaju najnovije modalitete liječenja kao što je biološka terapija, nova imuno terapija inhibitorima i svi novi lijekovi koji tačno ciljaju određenu promjenu na tumorskoj ćeliji znatno doprinose mnogo dužem životu kod ovih pacijenata”, rekla je Gojkovićeva.Ona je istakla da je mamografija još “zlatni standard” pretraga, iako se govori o tome da bi magnet bio precizniji.
“Prva bazična mamografija u okviru skrininga ide suštinski poslije 40. godine, ali u najvećem broju slučajeva to je poslije 50. godine, kada se rade kontinuirane mamografije, jer je to najbolji način da se veoma rano uoči neka promjena”, rekla je Gojkovićeva.
Ona je navela da je ultrazvuk dopunska ili komplementarna metoda mamografije i preporučila samopregled dojki jednom mjesečno, koji je veoma značajan za rano otkrivanje raka dojke.
Predsjednik Saveza žena oboljelih od raka dojke “Iskra” Suzana Kekić rekla je Srni da žene nisu dovoljno osviještene i da, nažalost, sve više mladih djevojaka od 20 do 30 godina obolijeva od ovog karcinoma.”Stalno apelujemo na samopreglede, ali i na vlast da bude uveden skrining program ranog otkrivanja karcinoma, koji bi bio obavezan vid pregleda, čime bi žene dobijale poziv na mamografski pregled”, istakla je Kekićeva, koja savjetuje da se sa samopregledima počne sa 15 godina, od 20 sa uslijedi prvi ultrazvuk, a sa 40 i prva mamografija.
Ona je navela da je u Centru za dojku Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske u Banjaluci u prošloj godini urađeno 366 operacija, te da godišnje oboli od 400 do 600 žena.
Prema njenim riječima, evidentni su pomaci i bolji uslovi liječenja, u banjalučkom Domu zdravlja obnovljena je kompletna radiologija, svi aparati su digitalni, te posjeduju i najbolji mamografski aparat u regiji.
“Fond je promovisao novi lijek koji je na listi i jedan je od pametnih lijekova koji ide ciljano na tumor, a veoma je skup. Bio je na studijskom programu, sad će posredstvom Fonda biti dostupan pacijentima kojima je potreban jer nije za svaki tumor dojke, već za određene tipove”, pojasnila je Kekićeva.
Prema posljednjim podacima Instituta, od karcinoma dojke u periodu od 2014. do 2018. godine u Republici Srpskoj ukupno je oboljelo 2.430 žena, a umrlo je 1.038.
U istom periodu od raka dojke oboljelo je 37 muškaraca, a 14 je preminulo.
Međunarodni dan borbe protiv karcinoma dojke obilježava se 24. oktobra s ciljem podsticanja žena da redovno dolaze na preventivne preglede, a uz redovnu kontrolu, stručnjaci savjetuju i fizičku aktivnost, te zdravu ishranu.