Uloženo više od 30 miliona KM u energetsku efikasnost javnih objekata

U Republici Srpskoj investirano je više od 30 miliona KM za podizanje energetske efikasnosti kojom je obuhvaćeno oko 70 javnih objekata iz sektora zdravstva i obrazovanja, rečeno je danas u Tesliću pred početak Međunarodne konferencije o energetskoj efikasnosti.

Konferenciju je otvorila pomoćnik ministra za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Svjetlana Radusin koja je istakla da je Vlada strateški opredijeljena provođenju mjera energetske efikasnosti.

– Zbog toga ova konferencija treba da unaprijedi mogućnosti da se unaprijede mjere energetske efikasnosti u stambenom sektoru, ali i razvoj i primjenu različitih mehanizama finansiranja tih mjera u privatnom sektoru sa posebnim akcentom na razvoj ESKO tržišta – izjavila je Radusinova.

Radusinova je istakla da je cilj pronalazak zajedničkih modela, uz maksimalan komfor u najpovoljnijem modelu finansiranja mjera energetske efikasnosti.

Direktor Fonda za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost Republike Srpske Srđan Todorović rekao je da je 30 miliona KM, koliko je investirano za energetsku efikasnost, sredstva Fonda i Razvojnog programa UN.

On je dodao da je u narednom periodu fokus na podizanju energetske efikasnosti i u stambenom sektoru, te je u tom pravcu najavio takozvanu inventarizaciju i formiranje baze podataka da bi se utvrdilo stanje u kompletnom stambenom sektoru kako bi se znalo gdje su investicije najisplativije i najefikasnije.

– Namjeravamo da razvijemo adekvatne finansijske mehanizme, gdje će Fond imati značajnu ulogu da bi se ubrzale investicije u ovoj oblasti – rekao je Todorović i ukazao na potrebu učešća privatnog kapitala s akcentom na razvoju ESKO tržišta.

On je istakao da su i komercijalne banke sve zainteresovanije i da razvijaju svoje pakete proizvoda koji postaju atraktivni u ovoj oblasti.

– Ono što mi, kao jedan od projekata sa UNDP-om, razvijamo jeste mehanizam koji će kombinovati sredstva koja će obezbediti Fond i donatori u vidu jednog dijela granta, kao i sredstva koja će biti dostupna od komercijalnih banaka na tržištu da građani mogu da ih povuku i lična sredstva korisnika – pojasnio je Todorović.

Voditelj Sektora za energiju i zaštitu životne sredine Razvojnog programa UN u BiH Raduška Cupać ukazala je na dobru saradnju sa Fondom i Ministarstvom za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske u oblasti energetske efikasnosti, koje intenzivno traje već jednu deceniju.

Ona je navela da se pored infrastrukture radi i na zakonskom okviru, informacionim sistemu, te izradi finansijskih mehanizama da bi se čitav sistem napravio održivim, a do sada se radilo o projektima podizanja energetske efikasnosti javnih zgrada, prvenstveno u sektorima zdravstva i obrazovanja.

– Radi se o kombinovanom modaliteti finansiranja. Znači dio sredstava obezbjeđuje UNDP kroz donatore, kao što su Ambasada Švedske, Globalni fond za zaštitu okoline, zatim sredstva Fonda i Ministarstva, odnosno opština u kojima se vrši sama implementacija – rekla je ona.

Peta međunarodna konferencija o energetskoj efikasnosti održava se s akcentom na razvijanju adekvatnog modela unapređenja energetske efikasnosti, smanjenju potrošnje energije i razvoju različitih mehanizama finansiranja mjera energetske efikasnosti u privatnom sektoru.

Konferenciju organizuje Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske, u saradnji sa Razvojnim programom UN u BiH , GIZ-om i Fondom za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost Republike Srpske.

/Srna/