Kolika će biti najniža plata – Poslodavci nude 673 marke, Sindikat traži više od 1.000

Poslodavci u Republici Srpskoj nude 673 marke, sindikat traži više od 1.000. Na kojoj cifri će se ove godine zaustaviti najniža plata, još se ne zna. Poznato je jedino da radnička zajednica Srpske prvu ponudu poslodavaca smatra sramno niskom.

Korakom kornjače – tako se, kažu u sindikatu, povećavaju primanja radnika u Srpskoj. Nova ponuda od 673 marke, kao najniža plata najosjetljivije radničke kategorije u Srpskoj, u ovoj instituciji kratko je ocjenjena.

– To je neozbiljno, više je to ruganje. 27.5 KM, to vam je nekoliko hljebova, a znamo da je tom istom hljebu cijena nekoliko puta rasla – istakla je Ranka Mišić, predsjednica Saveza sindikata Republike Srpske.

Cilj je, kaže Mišićeva, da radnik sa najnižom platom može da plati mjesečni trošak hrane. Prema posljednjoj računici, to je 1.044 marke. Stoga bi toliko trebalo da iznosi i najniža plata. Možda ne odmah u januaru, ali to je cilj koji se planira dostići tokom godine.

– Najniža plata je zaštita onih koji imaju najniža primanja, ali istovremeno ta plata gura i druge plate – dodala je Mišićeva.

Poslovna zajednica trenutno nudi 673 marke, navodeći da je povećanje najniže plate značajno veće od rasta plata i potrošačkih cijena, jer je u novembru 2021. godine najniža plata iznosila 520 maraka, a u novembru prošle godine 650, što je povećanje od 25 odsto.

– Najniža plata u 2022. godini, od 590 maraka, treba da bude uvećana za procenat uvećanja prosječne plate u periodu januar-novembar 2022. godine, odnosno za 14 odsto – navode u Uniji poslodavaca Republike Srpske.

U Privrednoj komori navode – u ovom odlučivanju valja imati na umu uslove poslovanja u godini iza nas. Nju je, navodi Pero Ćorić, obilježio rast fizičkog obima proizvodnje od svega 1.8 odsto.

– Mislim da je nešto o čemu bi se moglo razgovarati maksimalno 700 KM. To je već 30 odsto u odnosu na početak 2022. godine – poručio je Pero Ćorić, predsjednik Privredne komore Republike Srpske.

Ekonomista Stevo Pucar kaže – biće ovo teška godina za sve. Plate treba da rastu, jer su i troškovi života sve veći, ali treba voditi računa i o tome da evropska privreda usporava, a od čijih narudžbi gotovo potpuno zavisi i naša.

– Ne treba zanemariti ni poziciju privrede u kojoj sad imamo usporavanje evropske ekonomije, gdje je privreda sad u otežanoj situciji, pa joj ne bi trebalo dodatno otežavati. Dakle – rast plata u svakom slučaju, ali sa razmišljanjem o tome kako to utiče na privredu i koliko može ugroziti ili ne ugroziti privredu – istakao je Pucar.

Nezvanično, socijalni partneri o ovoj temi trebalo bi da razgovaraju već naredne sedmice. Ne postignu li dogovor, odluku će donijeti Vlada.

– Prva plata koja se isplaćuje za januar 2023. biće u februaru. Prije toga Vlada će sigurno donijeti odluku, kao što je donosila svih ovih godina – rekao je Radovan Višković, predsjednik Vlade Republike Srpske.

U međuvremenu, Vlada Federacije BiH juče je utvrdila najnižu platu. Za 2023. godinu ona će iznositi 596 maraka, čime je povećana za nepunih deset odsto. Dohodak do 1.000 maraka u Federaciji neće biti oporezovan.

/RTRS/