Marković:Spomen-hram Svetim mučenicima jasenovačkim biće sagrađen ove godine

Međunarodna humanitarna organizacija “28. jun”, koja je podigla iz temelja i obnovila mnoge srpske domove i pomogla u nevolji na desetine porodica u regionu, planira da do kraja godine realizuje projekat izgradnje spomen-crkve posvećene Svetim mučenicima jasenovačkim u Međuvođu kod Kozarske Dubice.
Portparol organizacije Ana Marković rekla je Srni da značaj ovog projekta posebno prepoznaju ljudi iz Republike Srpske i Federacije BiH.

“Prosto na celom tom putu i dalje do Hrvatske mi nemamo nijedan spomen, da li je to hram ili samo spomenik jasenovačkim žrtvama. Znamo kako je to u Hrvatskoj. Ni naš predsednik nije mogao tamo da ode. Tako da smo želeli nekako da odamo počast našim ljudima koji su naši preci, jer se i ne zna ko je sve tu bio i kako je završio”, naglasila je Markovićeva.

Ona je navela da je inicijativu za izgradnju crkve pokrenula generalni direktor Organizacije Snežana Dimitrijević, koja se kao mala sa porodicom odselila u daleku Australiju, a na ovaj način je željela da se “vrati svojoj kolijevci”.

“To bila Snežanina ideja. Ona je to želela. Zatim smo to odlučili da to bude u Međuvođu, i to radimo sa sveštenikom Željkom Jevđenićem, koji je divan čovek. I eto, prosto, temelji su tu, imamo jednu porodicu iz Kanade, koja je veliki donator tom hramu, tako da očekujemo da će hram biti gotov ove godine”, istakla je Markovićeva.

Ona je naglasila da je Međunarodna humanitarna organizacija “28.jun”, koja je zvanično osnovana 2012. godine, u više od deceniju postojanja na područje Balkana isporučila 235 tona humanitarne i medicinsku pomoć u vrijednosti 9,7 miliona dolara, a kroz to su rasli i organizacija, i svaki pojedinac uključen u njen rad.

“Kroz taj proces pomoći vi pomognete i sami sebi. Koliko god da dajete vi mnogo i dobijete, naravno u drugačijem obliku i svakako je značajno, nije manje važno od onog što omogućite određenoj porodici. Taj pokret dobročinstva pokrene i ljude pored vas. Vi se odazovete za pomoć nekoj porodici, a onda i vaši prijatelji”, rekla je Markovićeva.

Ona je istakla da je posebno dirljiv susret sa ljudima koji žive daleko od matice i koji su bez obzira na okolnosti življenja sačuvali svoj duh, bistrinu i mir.

“U okviru naše nedavne božićne akcije obišli smo, između ostalih, stogodišnju Milicu Stojanac, jedinu srpsku povratnicu u selu Dabar kod Vrlike u Dalmaciji. Obezbedili smo joj ogrev. Ona sve radi sama. Dočekala nas je sa osmehom, kao i devedesetšestogodišnji Momir Bilić iz Vrlike. Kod njih nema frustracije”, dodala je Markovićeva.

Prema njenim riječima, volonterima se posebno raduju najmlađi, a “28. jun” je ove godine novogodišnjim paketićima obradovao više od 3.000 srpske djece u centralnoj Srbiji, na Kosovu i Metohiji, BiH.

Markovićeva je istakla da je za organizaciju, koja je registrovana na tri kontinenta jako važna podrška koju ima od značajnih Srba, kakvi su Novak Đoković, Luka Jović.

“Divno sarađujemo sa Đokovićem, koji ima svoju Fondaciju. To govori o njegovoj veličini. Imamo donatore koji su neka ozbiljna imena za srpsku javnost, a ne žele da se eksponiraju. Jović je bio naš humanitarac godine, jer je stvarno basnoslovnu cifru donirao. Vojaž je toliko je mlad, a toliko osvešten u tom smislu. Tu je i Boris Malagurski”, navela je Markovićeva.

Markovićeva je ukazala da je “28. jun” jedina srpska organizacija sa posebnim konsultativnim statusom pri ekonomskom i socijalnom savjetu UN do kojeg je došla nakon ozbiljnih i rigoroznih provjera, a koji joj omogućava da u UN iznese istinu o položaju Srba na Balkanu.

“To je ogromna potvrda da radimo transparentno, pošteno, ispravno, na svim mogućim poljima, a sa druge strane Srbi imaju glas u UN. Ne bi bilo fer da drugi mogu da pričaju, a da nema nikog iz Srbije da kaže kako to jeste. Svako ima svoju stvarnost i svoju istinu, ali je važno da se čuje istina svakog naroda, tako da smo na to posebno ponosni, jer, naprosto, čuje se srpski glas, srpska realnost, ono kako jeste”, naglasila je Markovićeva.