Održana radionica o kreiranju programa turističkih posjeta banjalučko-prijedorskoj regiji

S ciljem povezivanja/umrežavanja svih turističkih subjekata, te stvaranja jedinstvene turističke ponude kako na lokalnom, tako i na nivou banjalučko-prijedorske regije danas je u našem gradu održana radionica za predstavnike turističkog sektora na području Kozarske Dubice i Kostajnice.

Radionica je  dio  USAID projekta Razvoj održivog turizma u BiH čiji su predstavnici prezentovali „Hub and Spokes“ model razvoja turizma koji ima za cilj povećanje broja posjetilaca, potrošnje i dužine boravka u banjalučko- prijedorskoj regiji.

Turistički potencijali Kozarske Dubice nimalo ne zaostaju za drugim opštinama, ali svakako da im nedostaje promocija, koju bi dobili stvaranjem jedinstvene turističke ponude na lokalnom i regionalnom nivou.

Vinarija  „ Podrum Panić“ postoji od 2009.godine, sa prodajom vina, uglavnom u okruženju, krenuli su 2015., a  za degustaciju svog proizvoda uredili su i  vinski bar, kaže vlasnik vinarije Predrag Panić.

On je rekao da je umrežavanje turističke ponude značajno za sve koji su svoje poslovanje bazirali na ovoj djelatnosti.

„Konkretno to je veoma bitno za našu promociju jer se sve veći krug ljudi upoznaje sa našim proizvodom, a doprinijelo bi poboljšanju samog rada i prodaje“, kaže Panić.

„Veoma je značajno da se danas konkretizuju  turistički aduti naše opštine, da se napravi jedinstvena ponuda koja će turističkim agencijama, najviše u Banjaluci, poslužiti da  upotpune ponudu, sa jednodnevnim i višednevnim izletima na području naše  i opštine Kostajnica”, kazala je Marijana Kotur  direktor Turističke organizacije Opštine Kozarska Dubica koja je bila domaćin današnje radionice.

Ona  je izrazila nadu da će opštine Kozarska Dubica i Kostajnica imati koristi od današnje radionice na kojoj se očekuje utvrđivanje maršrute, odnosna toka putovanja budućih turista na području ovih opština.

U toku radionice predstavnici Ministarstva trgovine i turizma Republike Srpske su,  u skladu sa Strategijom razvoja turizma Republike Srpske, predstavili aktivnosti ministarstva  vezane za klasterizaciju.

Pored predstavnika ministarstva i USAID  turizma, radionici su prisustvovali predstavnici Privredne komore RS , Turističke organizacije Srpske i medija, te pružaoci usluga smještaja i hrane, poljoprivredna gazdinstva, turističke organizacije i drugi  zainteresovani da svoje poslovne ciljeve ostvare kroz turizam. Kroz praktičan rad učesnici su se upoznali sa načinom izbora i kategorizacijom atrakcija, te kreiranjem turističkih ponuda.