Na “Prelu” u Sjeverovcima “Prosvjeta” i mještani potkozarskih sela oživjeli stare običaje

Narodni običaji polako nestaju, a na novim generacijama je obaveza da sačuvaju tradiciju zavičaja, jer što se ne zapiše i ne zabilježi, što se ne njeguje i ne čuva, kao da nije ni postojalo.

To su odavno shvatili mještani Sjeverovaca koji su i večeras sa svojim komšijama iz susjednih sela i Srpskim prosvjetnim i kulturnim društvom „Prosvjeta“  organizovali „Prelo“,  sa svim obilježjima skoro zaboravljene tradicije u dubičkim selima.

„Prosvjeta“ o svom narodu brine već 120 godina, a organizacijom ovog „Prela“ želimo mlađim generacijama da pokažemo kako je naš narod živio, družio se, pomagao i da kroz to shvate da je bit našeg opstanka ovdje u sabornosti, trudbeništvu i pomoći jedni drugima“, kazao je predsjednik dubičke „Prosvjete“ Zoran Sinkić.

U mjesnom domu ovog sela večeras se družilo i zabavljalo, baš kao i nekad, po uzoru na nekadašnja seoska prela, kada su se u zimskim večerima okupljali mještani, te uz domaća jela i pića, družili se, pjevali i prepričavali seoske dogodovštine.

Tako je bilo i ovog puta. Vrijedne domaćice pripremile su pite, kolače, sir,  mesne prerađevine.

 Na stolovima narodne rukotvorine, u rukama domaćica vuna ili konac. Plete se i prede, a domaćini su pokazali da nisu zaboravljene ni narodne igre iz davnina, od zaborava su sačuvali kapanje, igru u kojoj se novčić sakrije u pletene čarape s ciljem da što prije bude otkriven.

A prelo ne bi bilo prelo bez ojkače, pjevale su grupe „Kozara“, „Srce Knešpolja“ i gosti iz Prijedora, ali i ženska ojkačka grupa KUD-a „Dubičanke“.

Druženje mještana  potkozarskih sela nastavljeno je uz pjesmu i narodno kolo.

Bilo je to još jedno prisjećanje na seoska druženja koja se organizuju zahvaljujući onima koji vole tradiciju i istoriju.

A dašak tradicije i  starih običaja koji se još uvijek njeguju i ne zaboravljaju oživjeli su  mještani Sjeverovaca i Srpsko prosvjetno i kulturno društvo „Prosvjeta“ Kozarska Dubica.