Potrebno efikasnije procesuiranje napada na novinare
Na dvodnevnoj konferenciji, koju je organizovala Delegacija EU u BiH, u partnerstvu sa Misijom OEBS-a i Visokim sudskim i tužilačkim savjetom /VSTS/ BiH, predstavnici različitih tužilaštava izrazili su spremnost da razmotre načine za uspostavljanje kontakt tačaka zaduženih za bezbjednost novinara i uspostavljanje sistema registracije i praćenja predmeta koji se tiču ugrožavanja bezbjednosti novinara, kao i istraže načine za prioritetizaciju ovih slučajeva.
Konferencija je rezultirala i preporukama ministarstvima unutrašnjih poslova da vode statistiku napada na novinare i utvrde mehanizme saradnje sa udruženjima novinara i pojedinačnim novinarima, saopšteno je iz Delegacije EU u BiH.
Preporuka je bila i da je potrebno unaprijediti senzibilitet policijskih i pravosudnih službenika u pogledu incidenata uključujući novinare, ali i da je potrebno podići svijest novinara i medijske zajednice o načinima kako osigurati institucionalni odgovor na prijetnje i napade na njih.
Na konferenciji je napomenuto da VSTS treba dati preporuku sudovima i tužilaštvima da sistematski i dosljedno koriste postojeće opcije u svojim CMS i TCMS sistemima u pogledu evidentiranja predmeta koji se tiču novinara i medijskih radnika.
Učesnici su razgovarali i o praksama zaštite novinara i mehanizmima za evidentiranje broja napada kao koraka ka implementaciji Ključnog prioriteta 12. iz Mišljenja Evropske komisije iz 2019. godine po zahtjevu BiH za članstvo u EU, saopšteno je iz Delagacije EU u BiH.
Konferencija “Osiguravanje sistematskog i institucionalnog praćenja slučajeva prijetnji i nasilja nad novinarima i medijskim radnicima” juče i danas je u Banjaluci okupila predstavnike pravosudnih institucija, ministarstava unutrašnjih poslova i policijskih organa i udruženja u BiH.
Nezavisne novine