U Mlaki obilježeno 78 godina od prodora jesenovačkih logoraša

U Mlaki kod Јasenovca obilježeno je 78 godina od prodora jasenovačkih logoraša.

U Hramu svetog proroka Ilije u Mlaki kod Јasenovca služen je pomen.

Obilježavanju je prisustvovao potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Petko Rankić.

Rankić je rekao je da je srpski narod podnio ogromnu žrtvu u borbi protiv fašizma i nacizma u Drugom svjetskom ratu i istakao da se istinom i pravdom za žrtve bori za mir i slobodu koja je krvavo plaćena.

– Danas su prisutni brojni pokušaji da se relativizuje, umanji pa čak i negira strašan zločin nad srpskim narodom u ustaškim logorima smrti – rekao je Rankić.

On je naglasio da sistem koncentracionih logora Јasenovac, čiji dio je bilo i selo Mlaka, predstavlja jedno od najmonstruoznijih stratišta u Drugom svjetskom ratu gdje je počinjen genocid nad Srbima.

Koncentracioni logor Јasenovac bio je najveći logor smrti u tadašnjoj NDH na prostoru okupirane Јugoslavije za vrijeme Drugog svjetskog rata.

Formiran je u avgustu 1941. godine, a osmislio ga je jedan od najvećih ratnih zločinaca tog doba Maks Luburić, koji bio i prvi komandant logora.

Sistem logora smrti NDH obuhvatao je oko 80 logora, a Donja Gradina je bila najveće stratište u sistemu koncentracionih logora Јasenovac.

Ustaše su u aprilu 1945. godine počele konačnu likvidaciju logora, što je podrazumijevalo da se ubiju svi preostali logoraši, uništi logorska arhiva i da se objekti logora spale i unište do temelja.

Prema podacima Spomen-područja Donja Gradina, na dan proboja u logoru Јasenovac je bilo 1.073 logoraša, od kojih je 600 krenulo u proboj, a preživjelo je 90.

Za vođu proboja je izabran Ante Bakotić, koji je dao znak za početak ustanka 22. aprila 1945. godine u 9.50 časova.

 

Naoružani ciglama i daskama, logoraši su navalili na vrata zgrade, a bunker pored kapije uspio je onesposobiti Mile Ristić puškomitraljezom otetim od ustaše, čime je omogućio logorašima da izađu izvan logorskih zidina.

 

Profesor Gideon Grajf, istoričar specijalizovan za Holokaust, navodi da je Јasenovac bio daleko brutalniji od Aušvica, gdje su u procesu “pročišćenja hrvatske nacije” srpska djeca ubijana zajedno sa odraslima.

Prema podacima Spomen-područja Donja Gradina, u Јasenovcu je tokom Drugog svjetskog rata stradalo 700.000 žrtava ustaškog zločina, među kojima je život izgubilo 500.000 Srba, 40.000 Roma, 33.000 Јevreja, 127.000 antifašista. U Јasenovcu je stradalo 20.000 djece.

RTRS