DUBIČKI PEKARI ZA SADA NE PLANIRAJU POVEĆATI CIJENE HLJEBA

brasno4U našoj opštini,bar za sada, novog poskupljenja hljeba neće biti.
Stav dubičkih pekara je da se trenutno zadrže cijene utvrđene na nivou prijedorske regije 22.decembra 2010.godine, kazao je predsjednik Udruženja pekara Kozarska Dubica Milinko Kotur i dodao da je tada hljeb poskupio za 20 feninga.

Iako dubički pekari trenutno ne najavljuju nova poskupljenja građanima je i ova cijena previsoka,jer ne rastu samo cijene brašna i hljeba,nego i svih drugih proizvoda,a plate su odavno na istom nivou.
Val poskupljenja je počeo sredinom prošle godine povećanjem cijena žitarica, prevashodno pšenice koju sada u mlinu „Jelena“ nabavljaju iz Mađarske po cijeni od 312 evra za tonu i po svemu sudeći na ovom se iznosu neće zaustaviti.
U ovom mlinu brašno TIP -500 u pakovanju od 25 kilograma prodaju za 22,5 marka,a brašno TIP-850 za 19 maraka  i neizvjesno je do kada će cijene biti ovakve. Razlozi za učestala povećanja cijene brašna su mnogostruki,rekao je vlasnik mlina „Jelena“ Marko Vlajsević i istakao da poskupljenja diktira tržište na kojem je zbog nepovoljnih vremenskih prilika sve manje pšenice, a onaj ko je ima diktira i cijenu.
Vlajsević je naglasio da bi primjer opštine Kozarska Dubica, koja za socijalno ugrožene kategorije stanovništva subvencioniše cijenu hljeba i brašna, trebalo da slijede i druge opštine u Srpskoj.
Česta povećanja cijene brašna pekarima su u ovo zimsko vrijema, kada prodaja ide slabije, dodatno oterećenje i direktno utiču na smanjenje obima proizvodnje,kazala je Snježana Puzigaća vlasnik pekare”Marić”.Ona je dodala da je početkom ove godine u dubičkim pekarama cijena vekne hljeba od 600 grama proizvedene od brašna TIP-500 povećana sa jedne marke na marku i 20 feninga, a cijena vekne iste težine od brašna TIP-850 sa 90 feninga na marku i 10 feninga.
Dubički pekari trenutno ne planiraju novo povećanje cijena, jer smatraju da bi ono bilo novi udar na ionako smanjenu kupovnu moć naših sugrađana,istakla je Snježana Puzigaća vlasnik pekare „Marić“ .
U začaranom krugu poskupljenja niko nije zadovoljan.U priči bez početka i kraja sredina se davno izgubila,ostala je samo strijepnja da će biti gore.
Zbog poskupljenja repromaterijala za sjetvu nisu zadovoljni  poljoprivrednici, pa je i pšenice sve manje na našim oranicama,ona iz uvoza je svakim danom skuplja,a mlinari su prinuđeni da je kupuju ako misle da opstanu.
I pekari kažu da im nije ništa bolje jer brašno moraju da kupuju i cijene hljeba koriguju u skladu sa troškovima proizvodnje,a na samom kraju ili početku su potrošači koji htjeli ili ne u kućnom budžetu moraju da planiraju izdatke za brašno i hljeb.Hoće li se Vlada RS,kako je najavila,uključiti u ovu priču, na čiju radost ili štetu pokazaće vrijeme.