MUP Srpske podigao stepen aktivnosti nakon tragedija u Srbiji – nema razloga za brigu

Pojačano dežurstvo policajaca u školama, a sve sa ciljem povećanja bezbjednosti učenika i osoblja tokom nastave, jedna je od mjera koje je predložila Vlada Republike Srpske.

To je potvrdio i ministar unutrašnjih poslova Siniša Karan.

Poručio je da će MUP Srpske pojačati mjere koje je i do sada obavljao u saradnji sa drugim sektorima kada je bezbjednost djece u pitanju.

– Јavnost u Srpskoj ne treba da bude zabrinuta, jer je podignut stepen aktivnosti MUP-a posebno u oblasti visokotehnološkog kriminaliteta, maloljetničke delinkvencije, narkomanije. Razmisliti o ponovom uvođenju školskih policajca, koji su se pokazali kao jako dobri – rekao je Karan.

Uložiti što više napora u vaspitanju djece kako bi dobili zdrave generacije, stav je predsjednika Milorada Dodika.

Osim pojačanog nadzora predloženo je i testiranje učenika na opojna sredstva.

Najavio je i da će se uvesti zabrana korišćenja mobilnih telefona u školi.

– Tu neće pomoći ljutnja roditelja jer mislim da oni pretjeruju u pogledu zahtjeva za maksimalnu slobodu. Ako to dozvolimo onda obrazovne institucije neće biti obrazovne nego reinsititucije podložne svakakvom volontarizmu. Prosvjetni radnici rade težak posao i mi ih moramo podržati – naveo je Dodik.

Aktiv direktora osnovnih škola banjalučke regije podržava najavljene mjere.

U osnovnoj školi “Sveti Sava” iz Banjaluke već godinu dana primjenjuju praksu zabrane korišćenja telefona tokom nastave, uz određene izuzetke.

– Trebamo samo kratko i jasno – zabranjena upotreba u školskom objektu. Mi imamo specifične situacije, imate djece dijabetičara koji moraju zbog pijenja terapije da ih koriste. To je sve prijavljeno odjeljenskom starješini. Ta djeca ih mogu koristiti tada – jasan je Miroslav Popržen, predsjednik Aktiva direktora osnovnih škola banjalučke regije i direktor OŠ “Sveti Sava”.

Virtuelni svijet i društvene mreže uzimaju sve više maha kod djece, što može dovesti do negativnih posljedica, upozoravaju stručnjaci. I poručuju da djecu pametni telefoni neće naučiti empatiji – to moramo uraditi mi.

 

– Sad dolazimo na društvene mreže gdje ide promocija agresivnosti, ismijavaju se djeca sa nedostacima, pojavljuje se vršnjačko nasilje. To se snima, pa se objavi na društvenim mrežama, pa se povuče. Mi to ne vidimo. Ono što se zna, već godinama se upozorava da dijete koje puno vremena provede na internetu, postaje agresivnije, javlja se anksioznost, javlja se depresija – kaže Ranko Rajović, magistar neurofiziologije i autor NTC programa učenja.

 

Iz Vlade su najavili da će svakih tri mjeseca na dnevnom redu biti stanje u obrazovanju, a Ministarstvo prosvjete zaduženo je da od direktora svih škola u Srpskoj zatraži informaciju o stanju bezbjednosti.