Kukolj: Izgraditi spomenike da se zlo nad Srbima u Јasenovcu nikada ne zaboravi

Predsjednik banjalučkog Udruženja logoraša Drugog svjetskog rata Dobrila Kukolj ocijenila je kao izuzetno važnu predstojeću izgradnju dva memorijalna centra u Donjoj Gradini i Beogradu posvećena jasenovačkim žrtvama, navodeći da je na tom planu bitno da se zlo počinjeno nad Srbima i ostalima u Јasenovcu nikada ne zaboravi.

Kukoljeva je rekla da godinama čeka gradnju ovih spomenika, te da će je izgleda konačno dočekati.

– Hvala vladama Republike Srpske i Srbije koji će te spomenike zajedno da urade i da se zlo iz Јasenovca ne zaboravi. Odavno je to trebalo uraditi za taj “mrtvi grad” od toliko nastradalih, posebno pravoslavnog naroda i Srba. Naša kultura sjećanja neće i ne može biti zaboravljena. Opraštamo ponovo, ali zaboraviti ne možemo nikako ono što smo tada prošli kao logoraši i djeca. Mi od srca prihvatamo izgradnju ovih spomenika i molimo Boga da se to konačno uradi – rekla je Kukoljeva za Srnu..

Vršilac dužnosti direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Viktor Nuždić rekao je da je najavljena izgradnja memorijalnih centara u Donjoj Gradini i Beogradu važna za njegovanje kulture pamćenja, a sve u smislu da se ne zaborave strašni zločini nad Srbima u 20. vijeku.

– Јasenovac i Donja Gradina najveća su stratišta srpskog naroda tokom Drugog svjetskog rata i postojanja nakaradne Nezavisne Države Hrvatske, a izgradnjom spomenika doprinijeće se da buduće generacije pokušaju da nauče više o tome šta se dešavalo u istoriji. Samim tim, to će biti garancija neponavljanja ovih događaja – rekao je Nuždić.

Predsjednik Predsjedništva Boračke organizacije Republike Srpske Goran Rogić rekao je da bi svaki zaborav ovakvih dešavanja predstavljao nedostatak ljubavi prema bližnjima.

– Ovi spomenici će se graditi da naše žrtve i njihovo stradanje trajno zapamtimo i ne zaboravimo i da sve to zabilježimo spomenicima na kojima će biti imena žrtava – rekao je Rogić.

Predsjednik Organizacije starješina Vojske Republike Srpske Slobodan Župljanin rekao je da i najnovije vrijeme pokazuje koliko je važno sjećati se srpskih žrtava.

On kaže da su Srbi, uz Јevreje, velika žrtva Drugog svjetskog rata, te da je najavljena izgradnja memorijala u Srpskoj i Srbiji bitna u smislu se da se to nikada ne ponovi.

– I u posljednjem Odbrambeno-otadžbinskom ratu imali smo priliku da vidimo pogrom Srba u Hrvatskoj, što nas opominje. To je bio klasični genocid, možda jedan od prvih poslije Drugog svjetskog rata na ovim prostorima. Dakle, Srbi treba da budu fokusirani i da svi na svoj način doprinesu da se ti spomenici izgrade kako bismo se svi zajednički i redovno poklanjali jasenovačkim žrtvama i sjećali ih se. Cilj je da se navedeni genocidi nikada, nigdje i nad bilo kime ne ponove – istakao je Župljanin.

Predsjednik Vlade Srpske Radovan Višković i premijer Srbije Ana Brnabić potpisali su 4. avgusta u Banjaluci Sporazum o izgradnji dva memorijalna centra posvećena jasenovačkim žrtvama, i to u Donjoj Gradini i Beogradu.

Višković i Brnabićeva nedavno su rekli su da će im izgradnja biti prioritet dva memorijalna centra posvećena jasenovačkim žrtvama u Donjoj Gradini i Beogradu.

U dokumentu je izražena opredijeljenost da radi njegovanja kulture sjećanja na žrtve ustaškog genocida pod okriljem nacističke NDH čiji vrhunac predstavlja sistem koncentracionih logora Јasenovac, budu izgrađena dva memorijalna centra i to u Donjoj Gradini, kao mjestu stradanja na kojem su vršene egzekucije, mučenja i zlostavljanja i u Beogradu, kao glavnom gradu Srbije.

Potpisnici su se obavezali da će obezbijediti uslove da se centri izgrade u skladu sa najvišim standardima i da budu dostojni sjećanja na žrtve Јasenovca, kao i da će spomenici u Donjoj Gradini i u Beogradu biti istog izgleda.

Prema podacima Spomen-područja Donja Gradina, u zloglasnom logoru Јasenovac tokom Drugog svjetskog rata stradalo je 700.000 žrtava ustaškog zločina, među kojima je život izgubilo 500.000 Srba, 40.000 Roma, 33.000 Јevreja, 127.000 antifašista. U Јasenovcu je ubijeno 20.000 djece.

Sistem logora smrti NDH obuhvatao je oko 80 logora, a Donja Gradina je bila najveće stratište u sistemu koncentracionih logora Јasenovac.

/RTRS/