Dan žalosti zbog ubistava u Gradačcu
Vlada Republike Srpske proglasila je 16. avgust Danom žalosti zbog nemilih događaja u Gradačcu.
Zastave na institucijama su spuštene na pola koplja, televizijski i radijski sadržaji, kao i sve sportske i zabavne manifestacije planirane za ovaj dan prilagođene su Danu žalosti.
Javnost je već danima zaprepaštena monstruoznim ubistvom tridesetosmogodišnje majke, koja je duže vrijeme žrtva nasilja. Cijeli slučaj zvjerskog premlaćivanja nevjenčane supruge, a potom i ubistvo, nasilnik je prenosio uživo putem društvene mreže što je dodatno zgrozilo kompletnu društvenu zajednicu i nametnulo pitanje ko će odgovarati za ovakav propust i neadekvatnu reakciju sistema, s obzirom da je žrtva prijavljivala nasilnika, te se od istog skrivala iz straha za svoj i život devetomjesečnog djeteta. Da li je u redu da nasilnici slobodno hodaju, a da se žrtve nasilja skrivaju i iz straha ćute?! Kako će se sljedeći put postupiti kada neka pretučena žena prijavi nasilnika? Sve su to pitanja koja građani širom BiH, oba entiteta žele da znaju i traže adekvatnu reakciju i zaštitu.
Svako nasilno ponašanje ne smije da bude ignorisano i svaka žrtva nasilja mora da dobije adekvatnu zaštitu.
Kao društvo svi snosimo moralnu obavezu da nasilnik bude predstavljen javnosti u pravom svjetlu i da svi znaju kako izgleda lice osobe koja sprovodi verbalno i fizičko nasilje u porodici, te kao takav bude nepoželjna osoba u društvu, a institucije da nad istim sprovedu adekvatnu kaznu.
Dok kao društvo ne razvijemo svijest da nasilje nema opravdanje, a da svaki institucionalni propust i neadekvatno postupanje mora biti sankcionisan, femicid neće nestati.