Sinkić: “Dolazeći u Noskovačku Dubravu  ispunjavamo svoju hrišćansku dužnost”;  Obilježena 81 godina od tragične smrti 69 potkozarske djece

Danas je na groblju u selu Noskovačka Dubrava u Hrvatskoj, na granici sa Mađarskom, obilježena 81. godina od tragične smrti 69 djece koju su 1942. godine ustaše odvele iz Potkozarskih sela u ovo mjesto. Nevina djeca su zatvorena u napuštene štale i u periodu od avgusta do decembra 1942. godine umirali od gladi i bolesti. Kao i prethodne i ove godine Zoran Sinkić predsjednik Srpskog prosvjetnog i kulturnog društva “Prosvjeta” organizovao je odlazak na ovo mjesto kako bi se odala počast nevinoj djeci, koja su umrla u najtežim mukama i prije nego što su razvili svijest o životu i življenju.
“Staro pravoslavno groblje nalazi se na nepristupačnom dijelu sela. Da biste došli do tog mjesta mora se proći kroz zasade kukuruza.
U jednom djelu nalazi se praznina i baš tu su oni svi, kako je koje u mukama umiralo, sahranjivani u periodu od avgusta do decembra 1942. godine”, ispričao je Sinkić i dodao da zahvaljujući tadašnjem matičaru, iz mjesta, ostalo je zapisano ime, prezime, starost i dan smrti svakog pojedinačno malog noskovačkog mučenika.
Zahvaljujući Sinkiću, prošle godine obnovljena je postojeća spomen ploča podignuta stradaloj djeci, a zahvaljujući Nikoli Vučenu predsjedniku opštine Smederevska Palanka iz Srbije, na Sinkićev poziv, podignut je novi spomenik gdje su ispisana imena i prezimena svih 69 stradalih mališana.
“Ove godine na molitvu došli su saborska zastupnica iz Zagreba Dragana Jeckov i „dijete iz kolone“ nastale tokom čuvene “Oluje” narodni poslanik iz Srbije Sanja Lakić  koja je kao izaslanik predsjednika Aleksandra Vučića u njegovo ime položila vijenac. Bili su prisutni i mnogi predstavnici srpske manjine u Hrvatskoj”, rekao je Sinkić.
On je dodao da je mali broj Dubičana ove godine prisustvovao, te ukazao žaljenje zbog toga.
 “Mi iz Dubice bili smo ove godine malobrojni, ali to će tako biti dok jednog dana ne shvatimo unutrašnju potrebu da tamo odemo i da svojim srodnicima prislužimo svijeću za pokoj duše. Ovo “mjesto smrti” je opomena da ne smijemo da ih zaboravimo. Evo već 81. godinu ovo obilježje čeka da se okupimo ovdje, te da se složimo i u sabornosti pomolimo za nevine duše”, naglasio je Sinkić i dodao da dolazeći na ovo mjesto svaki pravoslavni vjernik ispunjava svoju hrišćansku dužnost da nikad ne zaboravi stradale pretke, kako ne bi iznova kao narod proživjeli golgotu.
Danas su ovo mjesto posjetili Biljana Čekić, glavna glumica iz filma „Dare iz Jasenovca“,  profesorica srpskog jezika i književnosti Bojana Vučen i profesorica u penziji LJiljane Vlajinić Pupavac.
 “Ko god dođe, bilo kada, da se pomoli za duše ove nevine djece, taj će sigurno osjetiti blagodat, jer tamo gdje je najveće stradanje tamo je i najveća blagodat”, dodao je Sinkić.
On još jednom dodao da su sva stradanja srpskog naroda u prošlosti opomena koju treba ozbiljno shvatiti jer ako se zaborave preci i istorija, ne može postojati budućnost.
“Dok smo se danas okupljali na vrelom avgustovskom suncu sjetio sam se bake Milje Kaurin iz potkozarskog sela Murati kako su je ustaše u jasenovačkom logoru kao trinaestogodišnju djevojčicu tjerali da gleda u sunce sve dok nije oslijepila. Nakon logora,  živjela je tako slijepa do 84. godine, sama u trošnoj kući sa zemljanim podom, bez vode i svega što savremeni svijet ima. Jedini prozor u svijet bio joj je radio koji joj je javio da li je noć ili dan. Preminula je na Vaskrs. Nije nikog optuživala ali njena sudbina nas je opominjala i danas treba da nas kao društvo sjeti na kolektivnu ravnodušnost na tuđe beznađe i bespomoćnost”, rekao je Sinkić.