Evidentan trend porasta mentalnozdravstvenih problema u dječijoj i adolescentnoj populaciji

Svjetski dan mentalnog zdravlja obilježava se 10. oktobra svake godine, sa ciljem podizanja svijesti javnosti o problemima mentalnog zdravlja i važnosti promocije mentalnog zdravlja.

Mentalno zdravlje sastavni je dio cjelokupnog zdravlja i predstavlja bitan resurs za pojedinca, porodicu i društvo.

Na mentalno zdravlje svake osobe utiču mnogobrojni faktori, posebno socijalni i okolnosti tokom života, a rizici koji vode poremećajima mentalnog zdravlja su sve brojniji sa razvojem savremenog društva.

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije svaka osma osoba u svijetu živi sa zdravstvenim problemima vezanim za mentalno zdravlje, a među najčešćim poremećajima, bez obzira na pol i dob, su anksiozni i depresivni poremećaji.

U Kozarskoj Dubici u cilju zaštite i unapređenja mentalnog zdravlja stanovništva u lokalnoj zajednici 2003. godine osnovan je Centar za zaštitu mentalnog zdravlja, kao služba Doma zdravlja, koji je  akreditovan  od strane Agencije za sertifikaciju, akreditaciju i unapređenje kvaliteta zdravstvene zaštite Republike Srpske.

Pružanje zdravstvenih usluga u ovom Centru vrši stručni tim u sastavu: specijalista neuropsihijatar, diplomirani psiholog, medicinska sestra i viša medicinska sestra, koja je edukovani radni terapeut.

Centar za zaštitu mentalnog zdravlja pruža psihodijagnostičke i tremanske usluge, uključujući psihijatrijske i psihološke preglede, psihijatrijske i psihološke tretmane, radnu terapiju, kućne posjete, mulisektorsku podršku,  te provodi promotivno preventivne aktivnosti na lokalnom i republičkom nivou.

“Ukupan broj pruženih usluga tokom prošle godine je 12.381, a od tog broja 1.375 usluga pruženo je djeci i mladima”, saopšteno je iz ovog Centra.

U soapštenju se navodi i da su u populaciji odraslog stanovništva najčešći anksiozni i depresivni poremećaji, a u populaciji djece i mladih  poremećaji i teškoće u prilagođavanju, emocionalni poremećaji sa početkom specifičnim za djetinjstvo, te specifični razvojni  poremećaji.

“Posljednjih godina uočen je trend porasta mentalnozdravstvenih problema u dječijoj i adolescentnoj populaciji”,  ističu iz  kozarskodubičkog Centra za zaštitu mentalnog zdravlja .