Dragičević: Nova zakonska rješenja će u značajnoj mjeri ubrzati postupak zaštite žrtava nasilja

 

Rodno zasnovano nasilje je oblik nasilja koji se bazira na rodu ili polu osobe i često proizilazi iz neravnoteže moći među polovima. Može biti fizičko, emocionalno, seksualno ili ekonomsko.Za najteže oblike predviđene su krivične kazne. Treba napomenuti da je svako krivično djelo izvršeno u potpunosti ili djelimično zbog pola ili rodnog identiteta nekog lica, samim tim i krivično djelo iz mržnje. Mržnja na ovoj osnovi je kvalifikovani oblik mnogih krivičnih dijela (ubistvo, krivična djela protiv polnog integriteta, itd.), što znači da se teže kažnjava od osnovnih oblika ovih krivičnih djela, izjavio je za RTV KD advokat Vladimir Dragičević.

Ističe da je posebno zabranjeno javno izazivanje i podsticanje nasilja i mržnje putem štampe, radija, televizije, društvenih mreža, tako da se poziva na nasilje ili mržnju usmjerenu prema određenom licu ili grupama zbog njihovog pola ili rodnog identiteta. Neki od najtežih oblika rodno zasnovanog nasilja se nažalost često sreću u porodicama. Zbog toga je propisano i krivično djelo „Nasilje u porodici“.

Zakonom o zaštiti od nasilja u porodicije propisana je brza i efikasna zaštita od svih vrsta nasilja, pa i od rodno zasnovanog nasilja, objašnjava Dragičević i dodaje da je postupak zaštite žrtvama  obezbijeđen kroz prekršajni postupak koji se vodi po odredbama ovog zakona.

On kaže da se učiniocu nasilja  mogu izreći hitne mjere zaštite čak i prije pokretanja sudskog postupka kao što su udaljenje učinioca nasilja iz stana ili kuće,   te  zabrana približavanja i kontaktiranja sa žrtvom nasilja, dok se u sudskom postupku izriču zaštitne mjere

„Novi Zakon o zaštiti nasilja u porodici i nasilja prema ženama, koji je u skupštinskoj proceduri, propisuje značajne izmjene i poboljšanu i ubrzanu zaštitu žrtava, između ostalog, i rodno zasnovanog nasilja. Uvodi nove odredbe koje se isključivo odnose na zaštitu žena. Detaljno je propisano šta sve predstavlja nasilje nad ženama, predložena je i definicija femicida, kao najtežeg mogućeg oblika nasilja nad ženama – ubistva žene zbog toga što je žena“, rekao je Dragičević.

„Posebno valja napomenuti da će hitne mjere zaštite izricati policijski službenik, a ne sud. Ovako izrečena hitna mjera zaštite će trajati do 48 časova, a sud može istu u sudskom postupku produžiti za još 30 dana. Dakle, ovaj prijedlog je najbrža i najefikasnija moguća zaštita za žrtvu rodno zasnovanog nasilja, jer se izriče odmah na osnovu same prijave nasilja, bez suda i čekanja na sudsko ročište“, objašnjava Dragičević.