Inicijativa za smjenu Heleza u parlamentarnoj proceduri

Poslanici SNSD-a i Srpskog kluba u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH uputili su u parlamentarnu proceduru inicijativu za smjenu ministra odbrane u Savjetu ministara Zukana Heleza zbog sporne biografije i izjava koje u javnosti izazivaju neopravdanu i nepotrebnu paniku i strah kako kod garđana, tako i kod stručne i akademske javnosti.
Inicijativu za rekonstrukciju Savjeta ministara uputili su poslanici SNSD-a Sanja Vulić, Obren Petrović, Nebojša Radmanović, Milorad Kojić i Miroslav Vujičić, te Srpskog kluba LJubica Miljanović, Milan Petković i Čedomir Stojanović.

U obrazloženju inicijative navedeno je da svaka javna funkcija, pa i funkcija ministra, podrazumijeva dužnost i obavezu imenovanog lica da postupa u skladu sa najvišim etičkim, moralnim i zakonskim normama i da predstavlja instituciju na način koji ne urušava njen kredibilitet i ugled, ali da takav model ponašanja nije moguće primijeniti na Heleza, prvo zbog njegove sporne biografije, uzimajući u obzir činjenicu da je više puta osuđivan u krivičnim postupcima.

Podnosioci inicijative, koja je objavljena u dnevnom redu sjednice Predstavničkog doma koja je zakazana za 21. decembar, naveli su da je Helez osuđivan za davanje lažnog iskaza i učestvovanje u tuči, te u drugim incidentima koji su medijski propraćeni.

Helez je od imenovanja za ministra odbrane, od 25. januara do danas svojim izjavama i postupcima učinio niz štetnih radnji koje su imale negativan uticaj za Ministarstvo i Savjet ministara, naveli su podnosioci inicijative i podsjetili na posljednje Helezove dezinformacije o paravojnim formacijama na teritoriji Republike Srpske u kojima učestvuju i ljudi iz Rusije.

“Ovakva informacija ima za cilj isključivo širenje dezinformacija, rusofobije i stavljanje mrlje na institucije Republike Srpske, a posebno na Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske”, navodi se u obrazloženju inicijative.

Poslanici SNSD-a i Srpskog kluba su podsjetili i na Helezovu izjavu, objavljenu i na društvenoj mreži “Fejsbuk”, u kojoj je poručio da kao “ministar odbrane ima plan `B`”, te ocijenili da je očigledno aludirao na oružani sukob, rješavanje određenih državnih problema vojnim putem.

“Ovakve i slične izjave su opasne i neprikladne za ministra koji pripada resoru nadležnom za Oružane snage u BiH, te stvaraju opravdan strah i uznemirenost kod građana koji se još nisu oporavili od sukoba iz devedesetih godina prošlog vijeka”, navodi se u inicijativi.

Poslanici, podnosioci inicijative, smatraju da se ovakvim izjavama potkopavaju odredbe Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Helez je, navodi se u obrazloženju, osim narušavanja ugleda Ministarstva, svojim izjavama, pokušao da naruši i odnose dvije zemlje.

“To je izjava koja se odnosila na to da on raspolaže tajnim obavještajnim podacima da predsjednik Srbije Aleksandar Vučić okreće leđa predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i da predviđa njegov politički pad”, navode poslanici.

Helez ove navode nikada nije dokazao, ali smatraju podnosioci inicijative za njegovu smjenu, kada bi se ovi navodi i hipotetički uzeli u obzir kao tačni, prekršio je odredbu Zakona o zaštiti tajnih podataka, odnosno član 11 zakona koji definiše čuvanje tajnih podataka u kojem je navedeno da svi funkcioneri imaju zakonsko ovlaštenje da pristupe tajnim podacima, ali da imaju obavezu da ih kao tajne čuvaju sve dok s njih ne bude skinuta oznaka tajnosti.

Inicijativa za smjenu je upućena zbog opravdane sumnje da bi Helez mogao ponoviti krivična djela za koja je osuđivan i zbog negativnih postupaka kojima narušava ugled i kredibilitet Ministarstva na čijem je čelu i Savjeta ministara.