Rodnozasnovano, ali i svako drugo nasilje treba prijaviti, žrtvu zaštiti, a počinioca kazniti u skladu sa zakonom
„Nulta tolerancija nasilju“, naziv je i poruka sa današnje javne tribine održane u okviru kampanje „16 dana aktivizma protiv rodnozasnovanog nasilja“ u organizaciji Centra za informisanje i kulturu, uz učešće predstavnika institucija koje u okviru svoje djelatnosti rade sa žrtvama nasilja u porodici, ali i sa nasilnicima.
Portparol PU Prijedor Zvezdana Alendarević je navela da je na području Uprave od januara do novembra ove godine evidentirano 145 krivičnih djela nasilja u porodici ili porodičnoj zajednici, a da su prošle godine bila 144.
„Što se tiče žrtava nasilja u porodici u 145 evidentiranih krivičnih djela imamo 176 žrtava, od čega je 132 ženskog i 44 muškog pola, što znači da oba pola u bračnoj zajednici mogu biti žrtve nasilja, samo što statistički podaci govore da su žene u većem broju žrtve“, kazala je Alendarevićeva.
Ona je navela da Policijska uprava Prijedor kroz razne projekte, radionice, gostovanja na medijima, sastanke sa subjektima koji se bave zaštitom prava žrtava, učestvuje u kampanji „16 dana aktivizma protiv rodnozasnovanog nasilja“.
„Podizanje svijesti kod građana da niko ne treba da trpi nasilje već da se takve stvari trebaju prijaviti policiji i da se uključe svi nadležni subjekti da bi se zaštitilo pravo žrtve cilj je ove kampanje“, istakla je Alendarevićeva.
„U Kozarskoj Dubici imamo blagi porast broja slučajeva svih vrsta nasilja, pa i rodnozasnovanog nasilja. Stanje nije na alarmantnom nivou, ali ima tendenciju povećanja“ , kazao je socijalni radnik Centra za socijalni rad Kozarska Dubica Milan Burazor.
Istakao je da su žene u 99 posto slučajeva oštećene i žrtve jer još uvijek živimo u patrijarhalnom društvu.
„Naše društvo još uvijek nije dovoljno osviješteno o ovom problemu, kojem moramo pristupati studiozno, uključujući sve institucije sistema, navladine organizacije, medije i druge relevantne ustanove, a sve kako bi se nasilje prijavljivalo i ne ostajalo ‘između četiri zida’, zbog ekonomske zavisnosti žrtve, straha ili bilo kojih drugih pobuda“, rekao je Burazor.
On je naveo da se često događa i da žrtve u tužilaštvu odustaju od svjedočenja, što zaustavlja proces.
„U partnerstvu sa relevantnim institucijama koje su usmjerene na djelovanje protiv nasilja u porodici, odnosno rodnozasnovanog nasilja i ove godine organizujemo javnu tribinu, kao integrisani odgovor na suzbijanje nasilja nad ženama i djevojčicama i stvaranje ambijenta u kojem će nasilje i doslovno imati nultu toleranciju“, istakla je direktor Centra za informisanje i kulturu Dijana Kondić, koja je domaćin i organizator tribine „Nulta tolerancija nasilju“.
Ona je kazala da mediji imaju veliki uticaj na formiranje javnog mnjenja, na strukture društva koje donose odluke i građane koji uzimaju informacije iz medija kada je u pitanju rodna ravnopravnost.
„Stoga je neophodno da se strogo vodi računa na koji način se pristupa informacijama o rodnoj ravnopravnosti i diskriminaciji u javnom prostoru“, istakla je Kondićeva.
Zamjenik načelnika opštine Kozarska Dubica Marko Tankosić je istakao značaj održavanja ovakvih događaja na kojima se govori i raspravlja o veoma bitnoj temi nasilja svih vrsta i ne samo u porodici.
„Opština Kozarska Dubica, kao uostalom i Republika Srpska, ima nultu toleranciju kada je u pitanju nasilje bilo koje vrste“, rekao je Tankosić i naglasio da se nasilje mora prijaviti kako bi institucije pravovremeno reagovale, žrtve zaštitile, a počinilac kaznio u skladu sa zakonom.
On je podsjetio da je Opštinska uprava preduzela niz mjera u ovoj oblasti, između ostalog i da je u Kozarskoj Dubici potpisan Protokol o postupanju u slučaju nasilja u porodici, koji su potpisali predstavnici svih relevantnih institucija.
Predavači na trbini bili su i sudija Osnovnog suda u Kozarskoj Dubici Đurađ Kozomara, magistar psihologije Doma zdravlja Gordana Marin i prosvjetni radnik Maja Berberović zaposlena u Osnovnoj školi „Majka Knežopoljka“.
Među posjetiocima Javne tribune „Nulta tolerancija nasilju“ Centra za informisanje i kulturu bili su i ambasador BiH u Sjevernoj Makedoniji Dragan Jaćimović, komandir policijske stanice Kozarska Dubica Bojan Milanković, odbornice u lokalnom parlamentu Jelena Gubić Lužija, Suzana Babić i Danijela Balaban, predsjednik dubičke „Prosvjete“ Zoran Sinkić, direktor Srednjoškolskog centra „Nikola Tesla“ Goran Tubić, direktori osnovnih škola “Vuk S.Karadžić” i “Majka Knežopoljka” Ljiljana Stojčić Torbica i Bojana Krnjajić, te direktori JU Donja Gradina i Turističke organizacije Kozarska Dubica Tanja Tuleković i Marijana Kotur.