Preduzećima u Srpskoj na raspolaganju 2,2 miliona KM: Uštedom energije do stabilnog poslovanja

Mikro, malim i srednjim preduzećima u Republici Srpskoj na raspolaganju je nešto više od 2,2 miliona KM kako bi unaprijedili energetsku efikasnost i time ostvarili uštede, poboljšali poslovanje i osigurali dugoročnu održivost.

Fond za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost Republike Srpske objavio je 18.decembra javni konkurs za dodjelu bespovratnih sredstava u okviru Paketa podrške Evropske unije za ublažavanje negativnih posljedica energetske krize i podsticanja energetske tranzicije kod privrede na Balkanu.

Na konkurs se mogu prijaviti mikro, mala i srednja preduzeća za projekte poput obnove vanjske stolarije i postavljanje termoizolacije, zamjenu sistema grijanja i hlađenja, kao i unapređenje energetske efikasnosti u proizvodnim procesima te kod unutrašnje rasvjete.

– Za preduzeće u većinskom vlasništvu žena maksimalan iznos dodijeljenih bespovratnih sredstava je 50 odsto od ukupne investicije sa tim da ne može biti veći od 50.000 KM, dok je minimalan 10.000 maraka. Za ostala preduzeća je 45 odsto od ukupne investicije, odnosno najviše 45.000 maraka. Istu sumu novca trebalo bi obezbijediti i privrednici koji se prijave na konkurs – navedeno je u konkursu koji će biti otvoren do raspodjele 2,290 miliona KM koliki je iznos raspoloživih sredstava.

Portparol Privredne komore RS Dejan Rauš kaže za “Glas” da ovaj javni konkurs, ali i svi oni koji podstiču energetsku tranziciju podržavajući mikro, mala i srednja preduzeća i te kako mogu imati značajan uticaj na privredu Republike Srpske.

– Energetska efikasnost ima dugoročne ekonomske i ekološke benefite. Ulaganja u energetsku efikasnost mogu dovesti do smanjenja troškova energije, poboljšanja poslovanja i dugoročne održivosti. Takođe, bespovratna sredstva za navedene projekte preduzećima svakako mogu osigurati i veću konkurentnost – rekao je Rauš.

Direktor Unije poslodavaca RS Saša Aćić navodi za “Glas” kako bi domaće kompanije trebalo da pristupe realizaciji uštede energije na razne načine.

– Važno je da privreda prati procese vezane za zelenu energiju, u smislu kvalitetnijeg korištenja energije. Ovo je dobar vid podrške, vidjećemo koliko preduzeća će se prijaviti i iskoristiti priliku. Svakako da bi bespovratna sredstva trebalo da budu još veća – kazao je Aćić.

Stambeni objekti

Fond za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost raspisao je 18.decembra i konkurs za dodjelu bespovratnih sredstava domaćinstvima u Srpskoj koja planiraju zamjenu vanjske stolarije, termoizolacije ili sistema grijanja. Domaćinstva mogu računati na maksimalan iznos od 50 odsto sredstava ukupne investicije, ne više od 5.000 KM. Novac, odnosno 5,80 miliona KM biće dodijeljeno iz Paketa budžetske podrške EU za ublažavanje negativnih posljedica energetske krize.

/Glas Srpske/