Srpska vraća nadležnost nad republičkim i lokalnim izborima

Republika Srpska kreiraće svoj izborni zakon koji će biti u skladu sa Ustavom BiH i Srpske. Ovo je dogovoreno na sastanku predsjednika Republike Milorada Dodika sa predsjednicima koalicionih stranaka i šefovima poslaničkih klubova u Narodnoj skupštini.

Zakon će biti upućen po hitnom postupku u skupštinsku proceduru, a sve sa ciljem sprječavanja urušavanja ustavne pozicije Srpske. Nakon sastanka, koalicioni partneri poručili su da će 9. januar biti veličanstveno proslavljen, jer je Republika Srpska iznad svega.

Nismo spremni da prihvatimo bilo kakvo urušavanje ustavne pozicije Republike Srpske a imajući u vidu da je Centralna izborna komisija potpuno neovlašćeno preuzela određene ingerencije republičkog nivoa odlučivanja, Republika Srpska će donijeti svoj Izborni zakon, kaže predsjednik Milorad Dodik. Tekst Zakona je već spreman i po hitnom postupku biće upućen u Narodnu skupštinu.

– Mi smo odlučili da kreiramo jedan novi Zakon koji je u skladu sa Ustavom BiH i Srpske. Predočićemo ga NSRS i opoziciji. Podrazumijeva ustavno pozicioniranje Srpske u provođenju ovih izbora s tim što ne zadire u pitanje izbora na nivou članova Predsjedništva to bi i dalje radila CIK i poslanika u PD PS BiH. Sve druge izbore bi provodila naša republička komisija – istakao je Dodik.

Iz Skupštine će već večeras i ujutro biti upućen poziv na usaglašavanje svim predsjednicima parlamentarnih političkih partija.

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je danas u Banjaluci da će u ponedjeljak, 8. januara, biti održan sastanak sa predstavnicima svih političkih stranaka koje imaju narodne poslanike, a tema će biti izborni zakon Srpske.

Kada je riječ o donošenju izbornog zakona Republike Srpske, Stevandić je naglasio da je on utemeljen u Ustavu Republike Srpske i BiH i da nema pravnih problema da bi bio donesen, te da neće biti predmet nekog velikog sporenja.

Predsjednik Socijalističke partije Petar Đokić poručio je da će svako djelovanje predstavnika vlasti Republike Srpske biti usmjereno na zaštitu ustavom utvrđenog poretka BiH, koji proizilazi iz Ustava BiH i Dejtonskog mirovnog sporazuma, pa tako i kada je riječ o donošenju izbornog zakona Republike Srpske.

Lider DEMOS-a Nedeljko Čubrilović izjavio je da se Srpska bori za zakonitost i ustavnost, jer je Izborni zakon, nakon Ustava, najvažniji akt.

– Ono što radimo mora se shvatiti kao borba za zakonitost, a nikako drugačije. Ako imamo činjenicu da je Izborni zakon BiH mijenjan 28 puta ili da su visoki predstavnici sa 14 odluka ojačavali rad Centralne izborne komisije BiH koja je time stavljena iznad parlamenata, onda znamo o čemu je riječ – naveo je Čubrilović.

Usagalašeno je i da će sve odluke koje donese Ustavni sud BiH biti nevažeće, sve dok u njemu sjede strane sudije.

Za Republiku Srpsku Ustavni sud BiH ne postoji sve dok su tu strane sudije, rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik nakon sastanka sa predsjednicima koalicionih stranaka i šefovima poslaničkih klubova u Narodnoj skupštini Republike Srpske.

– Ustavni sud BiH nema legitimitet, jer u njemu nema sudija iz Republike Srpske – poručio je Dodik.

Kada govorimo o Ustavnom sudu BiH činjenica je da mora odražavati ustavno uređenje državne zajednice BiH i zato mora biti donesen zakon o ovom sudu gdje neće sjediti stranci. Način glasanja u ovom sudu mora odražavati Dejtonski sporazum i zato očekujem da partneri iz FBiH shvate da se samo ovako može funkcionisati, rekao je predsjednik NPS-a Darko Banjac.

Srpska ostaje pri stavu da je sjedište Apelacionog odeljenja Suda BiH bude u Banjaluci. Pred Republikom Srpskom je značajan datum, obilježiti 9. januar, kada je donesena istorijska odluka o njenom formiranju, kasnije potvrđena na referendumu. Milorad Dodik, koji je te 1992. godine učestvovao u donošenju za Republiku Srpsku najznačajnije odluke, ističe da bi odricanje od 9. januara značilo odricanje od svoje istorije i prihvatanje spremnosti da se sluša diktat stranaca.

– Ukoliko se neko drzne da zbog našeg Dana Republike i aktivnosti koje sprovodimo pokrene bilo kakve sporove protiv bilo koga u Srpskoj – Republika Srpska će reagovati određenim setom mjera koji će pokazati da je spremna da odbrani svoje pravo i na 9. januar, i na svoje postojanje – rekao je Dodik

Predsjednik NDP-a Bojan Šapurić je poručio da će Republika Srpska stalno slaviti 9. januar – Dan Republike.

I zato poziv građanima da 9. januara proslave Dan Republike, za Srpsku veličanstven događaj.

(izvor : Rtrs, foto: Borislav Zdrinja)