Čabrić: U 2024. godini usvajanje zakona o zaštiti od nasilja u porodici

Ministar porodice, omladine i sporta Republike Srpske Selma Čabrić izjavila je da u 2024. ovo ministarstvo očekuje mnogo posla i nastavak realizacije značajnih projekata, navodeći da je u prvom dijelu godine planirano usvajanje veoma značajnog dokumenta – zakona o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja nad ženama.

– U 2024. godini očekuje nas i izrada strategije za unapređenje i razvoj volontiranja, nastavak realizacije značajnih projekata poput Ljetne škole sporta, Malih olimpijskih igara, Evropsko prvenstvo u futsalu za srednjoškolce, nastavak podrške višečlanim porodicama – navela je Čabrićeva.

Ona je istakla da je Republika Srpska bila prva u regionu koja je 2000. godine Krivičnim zakonikom zabranila nasilje u porodici i porodičnoj zajednici, potom ga definisala i kao krivično djelo.

– Republika Srpska sada će biti pionir u zakonskoj zaštiti ne samo žrtava nasilja u porodici, gdje su žrtve, prema zvaničnim statistikama, u više od 90 odsto slučajeva žene, već i nasilja nad ženama koje u različitim oblicima i kontinuitetu sve češće dovodi do fatalnih ishoda – navela je Čabrićeva za Srnu.

Ona je istakla da je osnovni cilj zakona zaštita žrtava suzbijanjem nasilja kojim se krše Ustavom i zakonima zagarantovana osnovna ljudska prava i slobode.

– Novine su, između ostalog, to da se hitne mjere zaštite izriču po službenoj dužnosti, na zahtjev žrtve ili organa starateljstva, pisanim naređenjem nadležnog policijskog službenika radi otklanjanja neposredne opasnosti po fizički ili psihički integritet žrtve nasilja i garantovanje bezbjednosti žrtvi, u skladu sa ovim i zakonom kojim se uređuje oblast policije i unutrašnjih poslova. Hitna mjera zaštite traje 48 časova od uručenja naređenja – pojasnila je Čabrićeva i dodala da nadležni osnovni sud može hitnu mjeru zaštite rješenjem produžiti za još najduže 30 dana.

Ona je istakla da je ovim zakonom definisan femicid kao najteži oblik nasilja koji predstavlja svako ubistvo žene izvršeno u potpunosti ili djelimično zbog njene pripadnosti polu ili njena smrt usljed nasilja, bez obzira na to da li je osumnjičeni član porodice ili drugo lice.

NASTAVAK PODRŠKE VIŠEČLANIM PORODICAMA

Čabrićeva je rekla da se nastavlja sa podrškom višečlanim porodicama isplatom 750 KM sa svim pripadajućim porezima i doprinosima za nezaposlenog roditelja četvoro i više djece.

Ona je podsjetila da se od 1. januara 2023. godine primjenjuje Zakon o podršci nezaposlenom roditelju četvoro i više djece u Republici Srpskoj, što je jedan od najdirektnijih i najkonkretnijih vidova podrške višečlanim porodicama do sada.

– Za ove namjene u budžetu je izdvojeno 70 miliona KM, a do sada je ovo pravo ostvarilo više od 4.000 korisnika – navela je Čabrićeva.

Ona je istakla da Ministarstvo svake godine obezbjeđuje i besplatne udžbenike za odlične učenike od petog do devetog razreda iz višečlanih porodica.

NASTAVAK PODRŠKE MLADIM

Čabrićeva je kao direktan vid podrške mladim ljudima istakla Poseban program subvencija kamatne stope na stambene kredite za mlade i mlade bračne parove koji se realizuje već 15 godina i navela da je do sada odobreno 5.488 subvencija, a u te svrhe je zaključno sa 2023. godinom plasirano 19.500.000 KM.

– Nastavićemo i sa podrškom mladim ljudima u okviru Posebnog programa subvencija kamatne stope na stambene kredite za mlade i mlade bračne parove, a očekuje nas i izrada Strategije za unapređenje i razvoj volontiranja – rekla je Čabrićeva.

Ona je rekla i da je donesen Akcioni plan za realizaciju Omladinske politike Republike Srpske, te da se očekuje realizacija strateških ciljeva, i to unapređenje prilika i interesa mladih za bolji život /održiv ostanak i povratak/ u Srpskoj, podsticanje inicijative i odgovornog djelovanja mladih u zajednici, razvijanje zdravih životnih stilova, promovisanje izvrsnosti i stvaranje uzora kod mladih.

Čabrićeva je navela da je lani usvojena Omladinska politika Republike Srpske za period 2023-2027, kao strateški dokument koji obuhvata izuzetno važne aspekte života mladih ljudi poput zapošljavanja, prepoznavanja izvrsnosti i pružanja podrške takvim ljudima, unapređenje prilika i interesa mladih za bolji život /održiv ostanak i povratak/ u Republici Srpskoj.

SRPSKA – DOMAĆIN EVROPSKOG PRVENSTVA U FUTSALU

Ona je naglasila da u oblasti sporta uvijek ima aktivnosti i da će u ovoj godini biti nastavljena realizacija projekata koji imaju višedecenijsku tradiciju, poput Malih olimpijskih igara i Ljetne škole sporta.

– Republiku Srpsku očekuje i organizacija Evropskog prvenstva u futsalu za srednjoškolce, još jednog takmičenja kojem je domaćin, zahvaljujući članstvu u Evropskoj asocijaciji školskog sporta – istakla je Čabrićeva.

Ona je rekla da je Republika Srpska tokom 2023. godine imala i velike sportske događaje, od kojih je najveći bio teniski turnir Srpska open.

– Obilježili smo prvih 20 godina uspješne realizacije projekata Male olimpipjske igre Republike Srpske i Ljetna škola sporta, na šta smo izuzetno ponosni – navela je Čabrićeva.

Ona je napomenula da je Republika Srpska bila i domaćin Evropskog prvenstva u odbojci za srednjoškolce koje je bilo sjajna prilika da promoviše i svoj školski sport, i Republiku Srpsku.

– U 2024. godini očekuje nas mnogo posla, ali smo spremni za sve izazove – poručila je Čabrićeva.