Prioritet-zaštititi zdravlje ljudi u slivu Une
Trgovska gora je goruće pitanje koje je ujedinilo sve nivoe vlasti u BiH, jer je cilj zaštita života i zdravlja ljudi, prvenstveno 300.000 žitelja u slivu rijeke Une, rečeno je iz Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske.
Iz Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske ističu da Trgovska gora nije pogodna za izgradnju nuklearnog objekta, čemu u prilog idu i prvi rezultati istraživanja koja se odnose na problematiku odlaganja radioaktivnog otpada na toj lokaciji u Hrvatskoj u blizini granice sa BiH.
Predstavnici Ministarstva na sastanku o Trgovskoj gori u Sarajevu Svjetlana Radusin i LJiljana Stanišljević poručili su da će ovakav stav Republika Srpska nastaviti da brani dokazima.
“Pitanje Trgovske gore ujedinilo je sve nivoe vlasti u BiH, od jedinica lokalne samouprave u slivu rijeke Une, preko entitetskih, do institucija na zajedničkom nivou vlasti BiH, jer imamo zajednički cilj – zaštita života i zdravlja 300.000 građana u slivu rijeke Une”, istakli su u Ministarstvu nakon predstavljanja izvještaja o sprovedenim aktivnostima koje se odnose na problematiku odlaganja radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori.
Ministar ekologije i turizma Federacije BiH /FBiH/ Nasiha Pozder rekla je da federalno Ministarstvo ekologije i turizma svoje kapacitete stavilo na raspolaganje timu BiH, te dodala da ovaj izvještaj treba da pomogne da se na odgovoran, naučan i institucionalan način zaštite interesi BiH.
“Graditi odlagalište radioaktivnog otpada uz granicu bez saglasnosti susjedne zemlje je nešto što odgovorne države ne rade”, istakla je Pozderova nakon predstavljanja izvještaja o sprovedenim aktivnostima koje se odnose na problematiku odlaganja radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori u Hrvatskoj u blizini granice sa BiH.
Predstavnici Federalnog hidrometeorološkog zavoda upoznali su prisutne sa Studijom uticaja na životnu sredinu – Centar za zbrinjavanje radioaktivnog otpada na lokaciji Trgovska gora – Nulto stanje /hidrologija, meteorologija, seizmologija/, saopšteno je iz Ministarstva ekologije i turizma FBiH.
Predstavnici federalnog Zavoda za geologiju iznijeli su podatke o hidrogeološkim karakteristikama šireg područja Trgovske gore sa osvrtom na problematiku zbrinjavanja radioaktivnog otpada na preferentnoj lokaciji Čerkezovac u Dvoru /Hrvatska/, kao i rezultate rekognosciranja terena.
Dalje aktivnosti odnosiće se na izradu programa detaljnih istraživanja na osnovu Projektnog zadatka na području od oko 280 kilometara kvadratnih koje obuhvata pogranično područje BiH sa Hrvatskom, od Otoke na jugozapadu do ušća Une u Savu.
Predstojeće hitne aktivnosti su utvrđivanje “nultog stanja” kvaliteta voda i radioaktivnosti u predloženom istražnom području, te izrada programa hidrogeoloških istraživanja.
Rezultati provedenih istraživanja služiće kao osnov za uspostavljanje budućeg monitoringa površinskih i podzemnih voda na datoj teritoriji.
Predstavljanju izvještaja prisustvovali su i predstavnici Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara, ministar za građenje, prostorno uređenje i zaštitu životne sredine Unsko-sanskog kantona Almir Imširović i načelnik opštine Novi Grad Miroslav Drljača.
Na sastanku su bili i predstavnici institucija i zavoda oba entiteta uključeni u istražne radove u vezi sa Trgovskom gorom, te predstavnici Udruženja “Grin tim” iz Novog Grada.
Hrvatska planira da radioaktivni otpad iz Nuklearne elektrane “Krško”, kao i postojeći instucionalni otpad, skladišti na lokaciji Trgovska gora u opštini Dvor, na samoj granici sa BiH.