U Srpskoj od malignih bolesti godišnje oboli 35 djece
U Republici Srpskoj godišnje od malignih bolesti, prema podacima Odjeljenja dječje hematoonkologije Univerzitetskog kliničkog centra, oboli od 30 do 35 djece, rečeno je Srni u Udruženju roditelja djece oboljele od malignih bolesti “Iskra”.
Predsjednik Udruženja Milan Berić rekao je Srni povodom, 15. februara, Svjetskog dana djece oboljele od malignih bolesti, da obolijevaju djeca svih životnih uzrasta, a da su prema nalazima ljekara pet najčešćih vrsta zloćudnih bolesti dječje dobi leukemija, tumori mozga, neuroblastoma, Vilmsov tumor i limfomi.
Prema njegovim riječima, u Roditeljskoj kući “Iskra” trenutno boravi šest porodica.
“Roditeljska kuća `Iskra` svoje prve male stanare primila je 8. septembra 2016. godine i od tada su `dom daleko od kuće` u njoj pronašle 193 porodice”, kaže Berić.
On je istakao da je dijagnoza malignog oboljenja djeteta jedno od najstresnijih iskustava koje se može dogoditi unutar porodice.
“Samim tim ona donosi mnogobrojne i uglavnom teške probleme. Porodica prestaje da funkcioniše na uobičajeni način. Dugotrajno liječenje dovodi do odvojenosti od drugih članova porodice, porodičnih aktivnosti, tu su i strah, neizvjesnost, gubitak osjećaja kontrole, šok i sve su to situacije i osjećanja kojima su, nažalost, izloženi svako dijete na liječenju od maligne bolesti i njegova porodica”, rekao je Berić.
On ističe da sve ovo utiče na psihičku i emocionalnu stabilnost porodice i da može da izazove brojne psihološke, emocionalne i praktične probleme i reakcije, a tu su i oni finansijski, koji prate svaku porodicu tokom dugotrajnog liječenja maligne bolesti i mnogi drugi.
Berić je ukazao da treba govoriti o malignitetu kod djece, iako je to veoma teška tema i mnogi je izbjegavaju.
“Izuzetno je važno i potrebno pričati o tome, jer bez obzira na težinu teme treba podići svijest da se to ne događa nekome drugom i da se, nažalost, svako od nas može naći u takvoj situaciji. Tada je važno da roditelji i djeca znaju da u našem udruženju mogu dobiti svu potrebnu stručnu psiho-socijalnu podršku, kao i onu ljudsku, roditelja koji su preživjeli to iskustvo”, rekao je Berić.
On je istakao da je važno informisati i pokrenuti širu društvenu zajednicu po pitanju ovog problema, jer je neznanje još prisutno u našem društvu, a ono dovodi do predrasuda i nerijetko do stigmatizacije.
“Jedan od načina podizanja svijesti javnosti jesu i aktivnosti našeg udruženja, poput istupanja u javnosti, zagovaranja pozitivnih zakonskih rješenja za poboljšanje položaja djece oboljele od raka i njihovih roditelja, podjele promotivnog materijala, organizovanja raznih javnih događaja i drugih aktivnosti kojima je cilj upravo informisanje javnosti o problemima i ukazivanje na važnost podrške”, ističe Berić.
On je napomenuo da su problemi sa kojima se suočavaju porodice djece oboljele od raka raznovrsni i teški i da je zbog toga važna podrška društva, institucija, škole i pojedinaca, jer se samo zajedno može postići više i poboljšati položaj ove mališana i njihovih porodica.
Berić navodi da će sutra u Muzeju Republike Srpske biti organizovana likovna radionica “Za hrabra mala srca”.
Dječji malignitet pripada grupi rijetkih bolesti jer od 100 odsto oboljelih od maligniteta manje od jedan odsto su djeca. Uprkos tome što je rijedak, a rezultati liječenja su vrlo dobri, rak je drugi po učestalosti uzrok dječje smrtnosti.
Prema riječima ljekara, procenat izlječenja i prognoza zavise od vrste maligne bolesti, kao i od mnogo drugih faktora medicinske prirode, ali djeca oboljela od raka danas imaju velike šanse za izlječenje.
U posljednjih 30 godina stopa preživljavanja porasla je sa 30 na 75 odsto, a neke vrste dječjeg maligniteta imaju stopu preživljavanja i višu od 90 odsto.
Prosječno će, kako navode ljekari, čak tri četvrtine oboljele djece pobijediti karcinom i živjeti normalnu dužinu i kvalitet života.
“I pored intenzivnog istraživanja u ovom području, ni danas se još ne zna zašto djeca obolijevaju od raka. Pošto do sada uzrok maligniteta kod djece još nije objašnjen, ako vaše dijete oboli od raka, važno je da znate da ni vi, ni ono niste učinili ništa što je moglo da bude uzrok bolesti”, navode ljekari.
Iz Udruženja roditelja djece oboljele od malignih bolesti “Iskra” navode da današnji svjetski standardi dijagnostike, liječenja, njege i brige o djeci i mladima sa kancerom zahtijevaju uključivanje šire društvene zajednice, jer je dječji malignitet porodična bolest i svaki član porodice snosi dugotrajne posljedice.
Podaci Svjetske zdravstvene organizacije pokazuju da se svake godine kod više od 300.000 djece starosti do 19 godina dijagnostikuje neka vrsta maligne bolesti. Od tog broja približno osam do 10 djece živi u nisko razvijenim i srednje razvijenim zemljama sa stopom preživljavanja od oko 20 odsto. Ovaj podatak je u kontrastu u odnosu na visoko razvijene zemlje, gdje stopa izliječenja od mnogih uobičajenih malignih bolesti kod djece prelazi 80 odsto.
Međunarodni dan djece oboljele od malignih bolesti obilježava se svake godine 15. februara i želi se iskazati potreba za ulaganjem zajedničkih napora društva kako bi obolijevanje od raka u djetinjstvu postao nacionalni i globalni zdravstveni prioritet, a posebno u programima očuvanja i unapređenja zdravlja djece.
Kao podrška obilježavanju Međunarodnog dana kreiran je simbol borbe protiv raka među djecom u obliku zlatne trake, gdje se zlatnom bojom želi prikazati da su djeca od neprocjenjive vrijednosti.
/Srna/