“KNJIGA IZ TIŠINE” TANJE TULEKOVIĆ – O ZLOČINIMA USTAŠA NA KUĆNOM PRAGU
U Prijedoru je večeras promovisana “Knjiga iz tišine” čiji je autor direktor javne ustanove Spomen-područje Donja Gradina Tanja Tuleković, a knjiga je zapis o ustaškom zločinu genocida u selu Međeđa nad Srbima, odnosno o zločinu na kućnom pragu.
Tulekovićeva je novinarima prije promocije izjavila da je knjiga suština pravog istraživanja jer je napisana u odsustvu velikog broja istorijskih izvora te da je to nadomjestila prikupljanjem usmenog svjedočastva preživjelih logoraša.
“Upravo je to metod koji sve više kor iste institucije u svijetu koje se bave ovom temom jer je to spona koja nam odaje tu empatiju prema stradanju i to je nešto što nam nedostaje kada prelistavamo istorijske dokumente. Potrebno nam je to viđenje svakodnevnog čovjeka što nam daje pravu sliku stanja i što ne možemo naći u istorijskim izvorima”, rekla je Tulekovićeva.
Ona je dodala da je knjiga jako dobro prošla i kod posjetilaca i stručnih saradnika jer je napisana tim prihvatljivim jezikom i prikazani su istorijski dokumenti koji dokumentuju sam zločin.
“Upravo na primjeru ovog sela mi imamo temeljno i naučno obrađeno sve ono što se desilo u sistemu Nezavisne Države Hrvatske /NDH/ donošenjem zakonskih odredbi, dakle od stavljanja van zakona Srba, Jevreja i Roma, a konkretno Srba kada je u pitanju selo Međeđa do protjerivanja, pokrštavanja i na kraju eksterminacije”, rekla je Tulekovićeva.
Viši kustos i istoričar Spomen-područje Donja Gradina Dejan Motl izjavio je da ova ustanova ima veoma razvijenu izdavačku djelatnost i da se svake godine trude da objave bar jedan naslov pored stručnog godišnjeg časopisa.
“Ova knjiga je svoje prvo izdanje imala 2012. godine, da bi 2018. godine izašlo drugo dopunjeno izdanje gdje su imena još 80 žrtava dodata postojećem spisku civilnih žrtava iz sela Međeđe”, rekao je Motl.
On je ukazao na na poseban značaj mikro lokaliteta budući da su svi fokusirani na stradanje u Jasenovcu, i istakao da ne smije biti zapostavljen takozvani zločin na kućnom pragu.
“Mnogi ljudi su ubijeni u nekom direktnom teroru i tako su isto i mještani sela Međeđe koji se nalazi u blizini logora Jasenovac. Oni su osjetili tu zlu kob koju je nosio ustaški režim odmah po njegovom osnivanju već u januaru 1942. godine”, rekao je Motl.
On je dodao da je u toku priprema za izdavanje 10. jubilarnog broj časopisa “Topole” gdje se prikupljaju radovi na temu genocida i Holokausta u NDH i van njenih okvira.
“Tako će ove godine biti objavljene dvije sveske ` Topole` jer će biti i jedna jubilarna sveska koju će činiti izdvojeni radovi iz svih tih prethodnih brojeva”, rekao je Motl.
Bibliotekar zavičajne zbirke Narodne biblioteke “Ćirilo i Metodije” Vedrana Tošić istakla je da je ova knjiga od velikog dokumentarnog značaja.
“Imamo priliku da još jednom saslušamo priču o stradanju srpskog naroda u Drugom svjetskom ratu, tačnije o ustaškom zločinu koji je počinila NDH u selu Međeđa”, rekla je Tošić.
Ona je za 15. april najavila promociju knjige kratkih priča zavičajnog autora Duška Sekulića “Priče iz bonsai vrta” i dodala da su ove knjige prošle na konkursu za izbor i promociju publikovanih djela zavičajnih pisaca prijedorske regije.