Održan istorijski čas “Jasenovački stradalnici”
Za grupu srednjoškolaca u Novom Gradu danas je održan istorijski čas “Jasenovački stradalnici”, čija je osnova katalog istoimene izložbe, koju je priredio kustos u Javnoj ustanovi Spomen-područje Donja Gradina Mirko Dimić.
Dimić, koji je učenicima Gimnazije “Petar Kočić” i Srednjoškolskog centra “Đuro Radmanović” održao istorijski čas, rekao je da je suština da se učenici upoznaju o istorijskim činjenicama o nastanku koncentracionog logora Jasenovac.
“Osim istorijskih činjenica, izložbu čine i priče o 12 porodica koje su prošle kroz Jasenovac”, rekao je on.
Dimić kaže da je skupljajući materijal za izložbu, shvatio da koliko god da su priče o ovim stradanjima i patnjama iste, opet su svaka na svoj način različite.
“Svako je to doživio na svoj način u zavisnosti od toga da li su stradale cijele porodice ili su preživjele. Ne radi se samo u stradanju u logoru. Mnoge porodice su bile rastavljene, članovi su godinama tragali za svojim najmilijim”, rekao je on.
Dimić je danas pozvao učenike da, ukoliko je neko od njihovih predaka svjedok ovih događaja, zapišu priču.
“U današnje vrijeme znanje o ovoj temi je dostupno svima koji to žele”, rekao je on.
Profesor istorije i latinskog jezika u Srednjoškolskom centru “Đuro Radmanović” Dubravka Živković istakla je da je ovo veoma važna tema.
“Nastavnim programom veći broj časova posvećen je stradanju u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj. Ova tema posebno je važna za Podgrmeč i Potkozarje jer skoro da nema porodice čiji članovi nisu stradali”, rekla je ona.
Direktor Narodne biblioteke Maja Jovanić Kostadinović rekla je da je istorijski čas održan na dan kada se obilježava 79 godina od proboja jasenovačkih logoraša.
“Cilj je da afirmišemo mlade da se zainteresuju za ovu temu. Kao profesor istorije, radeći u školi shvatila sam koliko je značajno da se mladim generacijama prenosi znanje o istoriji našeg naroda. Bitno je da i oni budu aktivni i da zapišu svjedočenja svojih predaka”, rekla je ona.
Jovanićeva kaže da je planirano da, u saradnji sa Spomen-područjem Donja Gradina u septembtu i oktobru u Novom Gradu budu održane radionice sa učenicima osnovnih i srednjih škola.
Istorijski čas organizovala je Narodna biblioteka u Novom Gradu.
Koncentracioni logor Jasenovac formiran u avgustu 1941. godine bio je najveći logor smrti u tadašnjoj fašističkoj Nezavisnoj Državi Hrvatskoj, na prostoru okupirane Jugoslavije za vrijeme Drugog svjetskog rata.
Preživjeli logoraši pokušali su 22. aprila 1945. godine u očajničkom jurišu na stražare da se dokopaju slobode, ali je u tome uspjelo samo 169 od njih 1.073.
Logor su uništile ustaše aprila 1945. godine da bi sakrile svoje zločine.
Broj žrtava u koncentracionom logoru Jasenovac nikada nije tačno utvrđen.