Mještani sela Draksenić i ove godine nastavljaju običaj obilježavanja svetog Kirika i Julite

Mještani Draksenića i ove godine su povodom Svetog Kirika i Julite, crkvenog praznika u narodu poznatijeg kao Ćilit, organizovali narodno zborovanje, a danas su se po tradiciji u crkvi „Svetog apostola Marka“ okupili vjernici. Nakon svete liturgije pronesena je litija oko hrama, te je upriličen slavski ručak koji je priredio ovogodišnji kum slave Vladimir Rokić.

Paroh demirovačko-draksenićki Saša Tošanović istakao je da je praznik Svetog Kirika i Julite izuzetno poštovan u Dubičkoj Ravni i da se u ovom izrazito poljoprivrednom kraju, zbog niza znamenja iz prošlih vremena, na ovaj praznik ne radi u polju, a u prilog tome govori i puna crkva, jer vjernici ostavljaju sve poslove kako bi prisustvovali svetoj liturgiji i time doprinjeli jačanju zajedništva i duhovnog uzdizanja.

Paroh je podsjetio da su Kirik i Julita mučenici iz prvih vijekova Hrišćanstva. “Kirik je bio dječak od tri godine koji je postradao za vjeru hrišćansku zajedno sa svojom majkom 304. godine za vrijeme cara Dioklecijana, mučenički u ono vrijeme kada su i mnogi Hrišćani prolivali krv”, prepričao je Tošanović i podsjetio na stradanje koje se u Drugom svjetskom ratu desilo u Drakseniću upravo na mjestu gdje se nalazi crkva svetog Marka.

“Mi se danas nalazimo na platou ovdje ispred naše crkve u Drakseniću gdje su grobnice koje su zalivene krvlju naših mučenika. Na mali Božić 360 ljudi ovdje je stradalo i svi ti mučenici danas su naši predstavnici pred licem Boga živoga i njima se molimo”, rekao je Tošanović.

On je zahvalio svima koji su doprinjeli da se mještani u povodu ovog datuma okupljaju u Drakseniću.

 

“Hvala kumu Vladimiru Rokiću koji je spremio slavski ručak, hvala i Miroslavu Mišiću koji je, takođe, nosio organizaciju ovog zbora, te Daliboru Lukaču i Dejanu Mršiću i mnogim drugima mojim mještanima koji su se potrudili da se Ćilt ovdje ukorijeni već drugu godinu. Ako uspijemo i treću godinu da sačuvamo ovu tradiciju ona će se zaista ukorijeniti. Kažu tri puta kad se nešto proslavi to već postaje tradicija. Neka postane tradicija i neka se vrati dobar običaj slavljenja svetog Kirika i Julite”, rekao je Tošanović.

Ovogodišnji kum slave Vladimir Rokić, koji je i predsjednik Skupštine opštine rekao je da mu je velika čast što njegova porodica i on kumuju danas na ovaj veliki i sveti dan za mještane Draksenića.

“Danas je za naše selo veliki dan. Ovo je druga godina da ovdje organizujemo zbor i nadamo se da će prerasti u tradiciju”, rekao je Rokić zahvalivši svima koji su doprinjeli dobroj organizaciji ovog događaja.

Mještanin sela Draksenić je i Jovica Šuman pomoćnik direktora Javnog preduzeća “Vode Srpske” koji je, takođe, ukazao na značaj zajedništva, okupljanja mještana i vjernika.

“Lijepo je biti sa svojim svojim narodom ovdje na današnji dan. Počeli smo sinoć, a danas smo nastavili svečanom liturgijom ovdje u našem hramu. Ovo je svakako prilika da se družimo, razgovaramo u jednom dobrom raspoloženju”, rekao je Šuman dodajući da mještani druženje nastavljaju i večeras u duhu narodnog zborovanja.

On je naglasio da ovakav vid druženja mještanima znači mnogo.

“Prije 17 godina naša crkva u Drakseniću je osveštana i ovo je idealan datum da se okupljamo i družimo. Važno je da nastavimo s ovom tradicijom i da naša pokoljenja održe ovo što smo mi započeli prošle godine i da se sačuva običaj okupljanja za sva vremena i što bi se reklo dok je naroda na ovim prostorima”, rekao je Šuman.

Dejan Mršić jedan od organizatora zbora i mještanin naglasio je da namjeravaju nastaviti okupljati mještane, te da zbor svake godine bude masovniji.

“Zahvaljujem se našem svešteniku koji nas okuplja u hramu. Ovo je vrijeme kada su prisutni i naši sugrađani koji imaju prebivalište u inostranstvu i to je povod više da se potrudimo, kako bismo svi zajedno proveli što više vremena u dobrom raspoloženju”, rekao je Mršić.

Pored brojnih vjernika liturgiji i narodnom zborovanju prisustvovao je i direktor komunalnog preduzeća “Komunalac” Igor Savković, koji je ujedno i mještanin Draksenića izrazivši zadovoljstvo što se običaji i tradicija njeguju i što mještani složno jačaju zajedništvo koje je u današnje vrijem neprocjenjivo značajno.