Stručni žiri ovogodišnje „Večeri ojkače“: Organizacija i kvalitet učesnika na vrlo visokom nivou; Televizijski prenos omogućio da ojkača “uđe” u mnoge domove Srpske i šire
Stručni žiri ovogodišnje „Večeri ojkače“ na Moštanici šef Katedre za etnomuzikologiju Dragica Panić Kašanski i muzejski savjetnik i više asistent na Katedri za etnomuzikologiju u Banjaluci Sanja Pupac izjavile su gostujući u jutarnjem programu „Dub radija“ da je ovogodišnja manifestacija dostigla vrlo visok nivo organizacije, te da je događaj po broju učesnika i po kvalitetu ispunio sva očekivanja struke. Treći član žirija bio je pjevač ojkače koji ima 50 godina iskustva Boško Nikolić, koji je, takođe, naglasio iskorak u organizaciinom smislu i kvalitetu ojkačkih grupa koje su bile ovogodišnji učesnici festivala.
Panić Kašanski, koja je bila i predsjednik žirija, naglasila je da je raduje činjenica da na sceni ovakvih festival vidi mlade ljude, što je sinoć bio slučaj u Kozarskoj Dubici, ali isto tako i činjenica da je festival uživo prenosila Radio-televizija Republike Srpske, zahvaljujući čemu je događaj viđen u Srbiji ali i inostranstvu.
“Vjerujem da je bogat nagradni fond podstakao mlade ljude da formiraju gupe i počnu da pjevaju ojkaču. Mladi momci ojkačke grupe “Srpski sokolovi Kozare” iz Prijedora, koji imaju između 16 i 25 godina su za svaku pohvalu. Kada vidimo na sceni neke mlade nove ljude, nova lica koja su zainteresovani uopšte za izvorni oblik pjevanja, stvarno zaslužuju jednu veliku pohvalu od strane nas, kao žirija, a mislim i od publike isto tako što su uopšte izašli na scenu i što su se prikazali, uhvatili u koštac sa izvođenjem ovog starijeg oblika pjevanja”, rekla je Panić Kašanski dodajući da vjeruje da je pred ovim mladim ojkačima lijepa budućnost i poručila da nastave i istraju.
Ona je dodala da mladi ljudi koji izraze želju da pjevaju ojkaču moraju biti svjesni da njihovo pjevanje mora da se dorađuje i da se ulaže dosta rada i vježbanja.
“Starijim ojkačima je ta pjesma jednostavno već dugi niz godina u krvi. Zato mladi ojkači moraju dosta da rade, vježbaju i da se druže sa starijim pjevačima jer samo na takav način oni mogu svoje pjevanje sigurno da dovedu do perfekcije”, rekla je Panić Kašanski i poručila da se i sljedeće godine ponovo prijave na festival i da zaigraju u kolu.
TV PRENOS OMOGUĆIO DA OJKAČA STIGNE U MNOGE DOMOVE
“Mlade ljude treba animirati i da se nađu na sceni, a ovogodišnjim TV prenosom omogućeno je da ojkača stigne u mnoge domove u cijeloj Republici Srpskoj i u Srbiji odakle smo sinoć dobijali poruke da smo gledani. Veliku čast smo imale da ocjenimo 18 grupa koje su nastupile juče na festivalu ojkače i zaista nam je zadovoljstvo što smo dobile priliku da prisustvujemo tako velikom događaju i raduje nas veliki broj učesnika i činjenica da su prisutni i da vrlo rado pjevaju”, izjavila je predsjednica ovogodišnjeg žirija “Večeri ojkače” Dragica Panić Kašanski.
Sanja Pupac, asistent na Katedri za etnomuzikologiju u Banjaluci i član žirija izjavila je da su učesnici svojim kvalitetom opravdali postojanje i uopšte izlazak na scenu na ovom festivalu.
“Pred nama je bio težak zadatak u odluci i moram reći da smo zaista na kraju morali da donesemo tešku odluku da izdvojimo ko je po propozicijama zaslužio prvo, drugo i treće mjesto jer tako se od nas i zahtjevalo i znali smo od samog starta da će na kraju tako i da bude jer su zaista bili kvalitetni izvođači. Predsjedniku Dodiku, koji je generalni pokrovitelj manifestacije već treću godinu, smo na kraju i prenijeli mišljenje s obzirom da je veoma bogat nagradni fond u pitanju, a imamo veoma kvalitetne grupe da se možda uvrsti više kategorija za nagrade”, izjavila je Pupac.
Stručni žiri je naglasio da propozicije nalažu pravila i da ojkači koji nastupaju, bez obzira koliko da su bili dobri, ako nisu izveli tri glasa u startu ne mogu da se bore za nagrade.
“Ovo nije sport, ovo je kultura i treba da se podržava tako da živi, a ne da se stvara takmičarski duh. Uvođenjem više kategorija u nagradni fond dobilo bi se na još većoj masovnost i zainteresovanosti, kao i još većoj popularizaciji samog festivala. Ojkača je pjesma koja zaista na ovim prostorima živi i koja je prisutna, te od koje se zaista može još dosta dosta toga očekivati”, rekla je Panić Kašnski.
Sanja Pupac član žirija izjavila je da je značajno njegovanje i tradicionalnog pletenog kozaračkog kola.
“Potrebno je da ostane i jedan element nematerijalnog kulturnog nasleđa. Muzej Republike Srpske u saradnji sa lokalnim zajednicama Gradiškom i Dubicom, Prijedorom i Banjalukom odnosno onim dijelovima koji pripadaju obroncima planine Kozare radimo na tome da pleteno kolo uvrstimo na nematerijalnu listu Uneska jer on već jeste na našoj nacionalnoj listi Republike Srpske, a i Bosne i Hercegovine. Drugi smo u redu čekanju da se naše kolo zaista pojavi na Uneskovoj listi. Formular je pripremljen, snimljeno je sve što je potrebno i nadamo se da bi sljedeće godine to moglo i da prođe”, rekla je Pupac.
Prvo mjesto i nagradu od 10.000 KM na ovogodišnjoj manifestaciji “Veče ojkače” osvojila je ojkačka grupa Potkozarje Prijedor, drugo mjesto i 5.000 KM grupa Braća Panić iz Prijedora, a treće i nagradu od 3.000 KM muška ojkačka grupa “Kozara” iz Kozarske Dubice.
Festivalu je prisustvovao i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, pod čijim je visokim pokroviteljstvom manifestacija održana.
Kompletan događaj uživo je prenosio RTRS.