Podrška ministarstva izgradnji spomen kompleksa heroju Milanu Tepiću
Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske će prihvatiti incijativu o izgradnji spomen-kompleksa narodnom heroju Milanu Tepiću u Komlencu kod Kozarske Dubice, gdje su danas obilježene 33 godine od stradanja ovog majora, koji je poginuo u Bjelovaru, gdje je digao u vazduh vojno skladište i sebe kako se neprijatelj ne bi domogao oružja i njime ubijao njegove vojnike.
U prisustvu sina majora Tepića, Aleksandra, dubički sveštenici su služili parastos, a brojne delegacije položile cvijeće na porodičnu grobnicu Tepića.
Na spomen obilježje majoru Milanu Tepiću u Komlencu cvijeće je položio njegov sin Aleksandar, predstavnici opštine Kozarska Dubica , načelnik opštine Radenko Reljić sa načelnikom Odjeljenja za stambeno komunalne poslove Darijanom Babićem.
U ime institucija Republike Srpske cvijeće je položio šef kabineta ministra rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Radenko Topalović, u ime Boračke organizacije Republike Srpske, predsjednik Predsjedništva Milovan Gagić, a potom i predstavnici Gradske boračke organizacije Prijedor, vršilac dužnosti direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Viktor Nuždić, narodni poslanik Dragan Brdar, predstavnici Trećeg pješadijskog Republika Srpska puka, Opštinske boračke organizacije Kozarska Dubica, Mjesne boračke organizacije Komlenac, Policijske stanice Kozarska Dubica, Udruženja porodica poginulih i zarobljenih boraca i nestalih civila grada Prijedora, Organizacije starješina Vojske Republike Srpske, Udruženja veterana Posebnih jedinica policije, SUBNOR-a .
Cvijeće su položili i predstavnici političkih partija,predsjednik Opštinskog odbora SNSD-a Igor Savković i predsjednik Opštinskog odbora Socijalističke partije Duško Milunović, vršilac dužnosti predsjednika Opštinskog odbora PDP-a Pero Karan sa kolegom Milankom Mihajlicom, predstavnici Opštinskog odbora NPS-a Marko Tankosić i Goran Dragaš .
Cvijeće su položili prijatelji i rodbina majora Tepića.
Šef kabineta ministra rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Radenko Topalović rekao je novinarima da će ovo ministarstvo prihvatiti incijativu Boračke organizacija opštine Kozarska Dubica o izgradnji spomen-kompleksa majoru Tepiću u Komlencu.
“Ministarstvo će podržati taj projekat i nadam se da bi sljedeće godine u ovo vrijeme taj kompleks mogao da bude i završen”, istakao je Topalović.
On je rekao da je veoma važno njegovati kulturu sjećanja i nikada ne zaboraviti junaštvo i herojstvo majora Milana Tepića, čiji veliki podvig svima treba da bude smjernica i u današnje vrijeme, kada je Republika Srpska napadnuta i kada sa svih strana dolaze pritisci.
“Treba da se sjetimo i ramišljamo kao major Milan Tepić, koji je položio svoj život za Republiku Srpsku, a onda mi bar u miru možemo da je odbranimo i da se borimo za Republiku Srpsku”, poručio je Topalović.
Načelnik opštine Kozarska Dubica Radenko Reljić podsjetio je da je major Tepić dao riječ da će služiti državi i svom narodu.
“Nalazimo se u selu Komlenac u Kozarskoj Dubici pored praznog groba majora Milana Tepića, posljednjeg jugoslovenskog narodnog heroja, koji je poginuo za slobodu jer je dao riječ da će vjerno služiti svojoj državi i svom narodu”, rekao je Reljić novinarima.
On je podsjetio kako je stradao major Tepić u okolini Bjelovara, da je tada imao samo 34 godine, suprugu i dvoje male djece, te naglasio da se mora gajiti kultura sjećanja na taj herojski čin.
“Ponosni smo na majora Milana Tepića i zbog toga u mnogim gradovima u BiH i bivšoj Jugoslaviji ulice nose njegovo ime. Tako i mi imamo jednu od najvećih ulica koja nosi njegovo ime”, naglasio je Reljić.
Vršilac dužnosti direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Viktor Nuždić rekao je da je major Milan Tepić jedan od najvećih heroja Odbrambeno-otadžbinskog rata i uopšte jedan od najvećih heroja srpskog naroda.
“Žrtva koju je on podnio podsjeća na epsku žrtvu Stevana Sinđelića nakon bitke na Čegru. Pokazao je da je srpski narod ponosan i svojom žrtvom dao nam je svima putokaz šta sve treba da uradimo za svoju državu”, istakao je Nuždić.
On je dodao da je zadatak institucija da obilježavaju ovakve i slične događaje i značajne datume kako se ne bi zaboravilo.
Predsjednik Boračke organizacije opštine Kozarska Dubica Nenad Bulić rekao je da je herojsko djelo majora Tepića neprevaziđeno u novijoj istoriji.
“Važno je sjećati se njegovog herojstva, da mlađe generacije naučimo kulturi sjećanja i gajimo slobodarske tradicije našeg naroda”, rekao je Bulić.
Predsjednik Gradske organizacije porodica poginulih i zarobljenih boraca i nestalih civila Prijedor Slaviša Knjeginjić je rekao da je Tepić održao svoju riječ, što je u ovo vrijeme rijetko za naći.
Obilježavanjem godišnjice stradanja majora Tepića, u Kozarskoj Dubici završen je ovogodišnji program obilježavanja Septembarskih dana odbrane od hrvatske agresije 1995.godine, a učesnici komemoracije su obišli i mjesto kod bivše škole u Komlencu gdje je planirana izgradnja spomen-obilježja posvećenog Tepiću, 25-orici boraca i 6 civila sa ovog područja opštine koji su poginuli u Odbrambeno-otadžbinskom ratu.
Inicijativa za izgradnju ovog spomen-kompleksa potekla je iz Opštinske boračke organizacije, finansijski će je podržati resorno ministarstvo, a opština će ustupiti zemljište. Pored toga danas je od sina majora Tepića, Aleksandra, potekla i ideja da se renovira škola u Komlencu koja bi bila mjesto okupljanja mladih koji će nastaviti da njeguju kulturu sjećanja na narodnog heroja i sve poginule heroje Odbrambeno-otadžbinskog rata.
Major Milan Tepić poginuo je 29. septembra 1991. godine.
Dok je trajala borba za kasarnu na Vojnoviću, major JNA Tepić, komandant skladišta borbenih sredstava “Barutana” u selu Bedenik, nedaleko od Bjelovara, raznio je magacin sa 170 tona eksplozivnih sredstava da bi spriječio predaju oružja i municije pripadnicima hrvatske paravojne formacije.
Tom prilikom stradali su i on i devetnaestogodišnji vojnik Stojadin Mirković, koji, uprkos Tepićevoj naredbi, nije htio da se preda.
“Jednom ljudi daju riječ – ona ostaje ili se pogazi. Ja sam dao riječ da ću da branim ovu zemlju ako joj bude teško”, napisao je u posljednjem pismu major Milan Tepić.
Zbog herojskog čina Milan Tepić je postuhmno odlikovan Ordenom narodnog heroja Jugoslavije i proglašen za narodnog heroja.
Njegovo ime danas nose ulice u gradovima širom Srbije i Republike Srpske, a u njegovu čast Vojska Republike Srpske ustanovila je poseban Orden za zasluge u ratu “Milan Tepić”.
U Komlencu, kod Kozarske Dubice, Tepićevom rodnom mjestu, svake godine se obilježava dan njegove herojske pogibije, u okviru programa “Septembarski dani odbrane”.
Vojnik Stojadin Mirković 1999. godine odlikovan je posthumno Ordenom za zasluge u oblasti odbrane i bezbjednosti prvog stepena.
NJegovi posmrtni ostaci su u julu 1995. godine sahranjeni u rodnom selu Donje Leskovce kod Valjeva, gdje mu je 2013. otkrivena i spomen-bista.
Prije nekoliko godina, grad Valjevo posthumno mu je dodijelio najveće priznanje “Septembarsku povelju”, a i jedna ulica u tom gradu nosi njegovo ime.
Hrvatska strana potvrdila je gubitak 11 vojnika tokom eksplozije na Bedeniku, zbog čega su iz osvete strijeljali komandanta straže na tom objektu starijeg vodnika Ranka Stevanovića.
Za zločine nad pripadnicima JNA, u to vrijeme jedine legalne i regularne vojske u državi SFRJ, u čijem je sastavu tada formalnopravno bila i Hrvatska, gotovo niko nije osuđen.