Bubić: Јedini cilj Suda BiH eliminacija predsjednika Srpske iz političkog života
Advokat Goran Bubić rekao je za RTRS da proces koji se vodi pred Sudom BiH protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika nije usmjeren ka vladavini prava, već eliminaciji Dodika iz političkog života u BiH.
Bubić je potvrdio da je odbačen zahtjev odbrane predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika za izuzeće sudije Sene Uzunović, dodajući da odbrana nije iznenađena odlukom Krivičnog vijeća Suda BiH.
Bubić je rekao da je odbrana uputila zahtjev zato što je “na neki način bila natjerana na to ponašanjem sudije na glavnom pretresu”.
– Odbrana je tvrdila da nismo dobili jedan podnesak Suda koji je faksan. Takav način dostavljanja inače nije predviđen po Zakonu o krivičnom postupku, ali nije se radilo o tome već o činjenici da on zaista nije isprintan na mom telefaksu. Јuče sam vršio uvid u spis i stručno-tehničko lice iz Suda BiH potvrdilo je da postoji mogućnost da su oni poslali i da je njima bilo OK, a da moj printer nije isprintao iz niza tehničkih razloga. Tako da smo mi na pretresu, koji je već započeo, na neki način iznuđeno, podnijeli zahtjev za izuzeće sudije zbog pristrasnosti, jer je riječ o očiglednoj pristrasnosti – naveo je Bubić.
On je rekao da su upozorenja sudije bila neprihvatljiva i da odbrana ne traži da Sud ima poštovanje prema stranci, ali da, kako kaže, treba da ima trpljenje koje je u skladu sa Zakonom o krivičnom postupku.
– Mi u svakom slučaju poštujemo Sud i na moju primjedu da neki podnesci odbrane koji su dostavljeni Sudu ranije, još u julu, nisu predstavljeni javnosti, sudija se očitovala kako navodno u tim podnescima ima uvredljivih tvrdnji – rekao je Bubić.
On je istakao da je spominjao da se radi o simuliranom suđenju, ali da za to ima potvrdu u dokazima Tužilaštava.
– Gdje iz Pravne službe Kancelarija viskog predstavnika, a to je u stvari sad neko osoblje pod vrlo upitnim pitanjem legitimiteta jer Aneks 10 Dejtonskog sporazuma ne poznaje visokog predstavnika i njegove zaposlenike. Ako mi nemamo viskog predstavnika postavljenog saglasno Aneksu 10, onda je upitan i status zaposlenih u Kancelariji visokog predstavnika. U tom pismu se tvrdi da Sud BiH ne može da tumači Aneks 10 – naveo je Bubić.
On dalje kaže da se tvrdi kako ni jedna strana potpisnica Aneksa 10 nije osporila imenovanja Šmita, što ne odgovara stvarnosti, s obzirom na stavove Narodne skupštine Republike Srpske.
– To nisu proizvoljni stavovi predsjednika Srpske Milorada Dodika, već Narodne skupštine koja je najviši organ Srpske, kao potpisnice Aneksa 10. Ne može da se iznosi jedna takva neistina. Sve je to na kraju rezultiralo zahtjevom za izuzeće, koji je na kraju odbačen, sa obrazloženjem da se može podnijeti samo prije početka glavnog pretresa – rekao je Bubić.
On je rekao da je vidljivo da se zahtjevi proceduralno odbacuju i da se Sud ne bavi meritumom po stavu odbrane.
– Na taj način se ugrožava ugled Suda u javnosti, jer javnost mora imati povjerenje u Sud, a povjerenje mora imati i optuženi. Taj stav je važan, nije presudan – istakao je Bubić.