Republika Srpska odlučno podržava Dejtonski sporazum

Republika Srpska odlučno podržava Dejtonski sporazum, prije svega poštuje i podržava suverenitet i teritorijalni integritet BiH i nema secesionističku politiku, navodi se u prvom dijelu 32. izvještaja Republike Srpske koji je Vlada uputila Savjetu bezbjednosti UN.

U ovom dokumentu se ističe da Republika Srpska, suprotno određenim dezinformacijama, nema plan za otcjepljenje od BiH ni de fakto niti de jure.

– U polugodišnjim izvještajima Republike Srpske Savjetu bezbjednosti UN dosljedno se izražava podrška Republike Srpske Dejtonskom sporazumu. Uz to, predsjednik Republike Milorad Dodik nedavno je ponovo istakao da Srpska “nikada nije osporila suverenitet i teritorijalni integritet BiH shodno Dejtonskom sporazumu” i da “secesija nikada nije bila naša politika” – navodi se u izvještaju.

U ovom dokumentu se napominje da je Svesrpski sabor, skup predstavnika Srba iz cijelog svijeta, uz podršku Republike Srpske usvojio 8. juna Deklaraciju kojom se bezrezervno potvrđuje podrška Narodne skupštine Dejtonskom sporazumu i ustavnom poretku BiH koji je njim uspostavljen.

Deklaracija, dodaje se, prihvata i podržava pravni poredak uspostavljen Dejtonskim mirovnim sporazumom.

– U njoj se konstatuje da je “Republika Srpska zadovoljna visokim stepenom autonomije definisanim Dejtonskim mirovnim sporazumom, stoga insistiramo na suštinskom i formalnom sprovođenju Dejtonskog mirovnog sporazuma kao međunarodnog ugovora koji se ne može jednostrano ili putem intervencionizma mijenjati”. Uz to, Deklaracijom se “osuđuje svako nepoštovanje i kršenje Dejtonskog mirovnog sporazuma i demokratskih procedura u BiH” – navodi se u izvještaju.

U ovom dokumentu, koji je predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković uputio generalnom sekretaru UN i zemljama članicama Savjeta bezbjednosti, ističe se da ništa u Deklaraciji ne sugeriše da Srpska treba da se otcijepi od BiH niti da na bilo koji način dovodi u pitanje Dejtonski sporazum ili suverenitet i teritorijalni integritet BiH.

U izvještaju se naglašava da se izrazi podrške srpskom jedinstvu u Deklaraciji odnose na zajednicu etničkih Srba širom svijeta, bilo u Evropi, Sjevernoj Americi, Australiji ili drugdje, a ne na neki plan da se svi Srbi u svijetu objedine u jednu državu.

Poštovanje Dejtonskog sporazuma, navodi se u izvještaju, znači i da je Republika Srpska nepokolebljivo posvećena rješavanju sporova isključivo mirnim putem.

– Republika Srpska dosljedno isključuje svako pribjegavanje nasilju radi ostvarivanja sopstvenih političkih ciljeva. Republika Srpska, takođe, podržava i sarađuje sa operacijom EU `Altea` na njenoj misiji očuvanja i sprečavanja narušavanja mira u BiH – poručuje se u izvještaju.

U dokumentu se dodaje da poštovanje Dejtonskog sporazuma znači da Republika Srpska, kao strana svih aneksa koji čine suštinu sporazuma, insistira na tome da se sporazum sprovede kako je napisan, uključujući ustavnu strukturu BiH, koja se sastoji od dva entiteta sa visokim stepenom autonomije, i ustavne mehanizme zaštite tri konstitutivna naroda BiH.

– Ubjedljiva pobjeda stranaka vladajuće koalicije u Republici Srpskoj na lokalnim izborima u oktobru pokazuje da Vlada Srpske i dalje uživa snažnu podršku javnosti za odbranu dejtonskog poretka. Najveća stranka vladajuće koalicije u Srpskoj SNSD osvojila je više glasova od bilo koje stranke u BiH, obezbijedila većinu u većini opština i izabrala 80 odsto načelnika i gradonačelnika u Srpskoj. Štaviše, polovina broja žena načelnika izabranih širom BiH dolazi iz redova SNSD-a – ističe se u Izvještaju.

Iz Vlade napominju da javna podrška poštovanju autonomije entiteta zagarantovane Dejtonskim sporazumom ni na koji način nije izraz netrpeljivosti prema bilo kojoj drugoj grupi u BiH.

U Izvještaju se podsjeća da je ovog mjeseca Republika Srpska pokazala solidarnost sa drugim entitetom BiH Federacijom BiH /FBiH/ nakon katastrofalnih poplava.

– Republika Srpska je odmah proglasila dan žalosti, uplatila pomoć iz sredstava za vanredne situacije i poslala timove civilne zaštite na područje FBiH pogođeno katastrofom. Republika Srpska je ponosna što su mnogi njeni građani takođe dobrovoljno učestvovali u pružanju pomoći – zaključuje se u prvom dijelu izvještaja.