Tradicionalna manifestacija “Glasa” proslavlja veliki jubilej: Nove zvijezde na sportskom nebu Srpske

Jubilarni, 70. put “Glas Srpske” izabraće deset najboljih sportista. Kao i ranijih godina svečana ceremonija biće održana u Banskom dvoru, a počinje večeras u 20.10 časova uz direktan prenos na programu Radio-televizije Republike Srpske.

– Ove godine stiglo nam je 17 prijedloga. Na prvoj sjednici žirija verifikovali smo pristigle prijave i predložili kandidate za ostale nagrade. Na drugoj sjednici smo skratili listu na deset najboljih, dok ćemo danas ustanoviti konačan plasman. Za svaku pohvalu je veliki broj mladih sportista koji rezultatima traže svoje mjesto na sportskoj mapi Srpske. Vjerujemo da će svima plasman među deset najboljih biti dodatni motiv za bolje rezultate u nastavku karijere, pa se nadam da će stručni žiri u budućnosti imati još teže zadatke – rekao je urednik sportske redakcije “Glasa Srpske” Darko Dragičević.

Na završnoj manifestaciji biće dodijeljeno još nagrada, priznanja i plaketa i to u kategorijama: najbolji sportista iz Republike Srpske, najbolji trener, ambasador sporta Republike Srpske, plaketa za specijalne i paralelne veze Republike Srpske i Srbije, plaketa za dugogodišnji doprinos razvoju sporta, najbolji sportski događaj godine, plaketa za izuzetna dostignuća u paraolimpijskom sportu, plaketa za sportski poduhvat godine, plaketa posthumno, plaketa za životno djelo i Zlatno pero “Limun Papić” kao nagrada najboljem sportskom novinaru Srpske. Godinama ova nagrada izaziva dosta interesovanja kod publike. Prva je 2003. godine posthumno dodijeljena Limunu Papiću, a potom su je dobijali Željko Tica, Brane Radulović, Slavko Basara, Dragan Novaković, Dragan Pajić, Darko Dragičević, Siniša Trkulja, Nemanja Babić, Maja Predragović, Zoran Prnjatović, Jovana Kecman, Tomo Marić, Siniša Kotaraš, Andrej Knežević, Bojan Božić, Dejan Kondić, Aleksandra Perić, Mladen Stojanović, Dragiša Ćorsović i Slobodan Babić.

Na čelu Organizacionog odbora bio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, dok će voditeljski par ponovo biti tandem RTRS-a Zvjezdana Milaković i Darko Savić. U muzičkom dijelu nastupiće Nevena Božović, koja je predstavljala Srbiju na “Pjesmi Evrovizije” 2019. godine.

Već po običaju, u sklopu akcije “Glasa Srpske” Ministarstvo porodice, omladine i sporta nagradiće perspektivne sportiste.

Jubilarne godine

1955.

Akciju Izbor deset najboljih sportista Bosanske Krajine ustanovio je Limun Papić i pred kraj 1955. godine objavljena su imena sportista u tadašnjim “Krajiškim novinama”. Tada nije bilo ceremonije proglašenja, a zanimljivo je da su tek 1962. nagrađeni dobili pehare. Prvi laureat bio je Mirko Petričević.

1964.

Prvi jubilej Izbora deset najboljih sportista Bosanske Krajine ostaće zapamćen po legendarnom biciklisti Tanasiji Kuvalji koji je prvi put proglašen za najboljeg. Kuvalja se nakon sjajne karijere u biciklizmu okrenuo automobilizmu pa se desetak godina kasnije dva puta našao na listi najboljih. Svečanost je održana u prostorijama SOFK-e (dvorište fiskulturnog doma).

1974.

Drugi jubilej, 20 godina, obilježio je Milan Vukić koji je tak postao drugi šahista koji je ponio titulu najboljeg. Žiri su činili najbolji sportisti iz prvog Izbora 1955, a te godine prvu titulu prvaka Jugoslavije u Banjaluku su donijeli bokseri Slavije. Iste godine otvorena je sportska dvorana “Borik” pa je u njoj održan Izbor.

1984.

Treći jubilej ostaće zapamćen po zlatnim olimpijskim medaljama koje su stigle u Banjaluku iz Los Anđelesa. Njih su osvojili bokser Anton Josipović i rukometaš Zlatan Arnautović. Prednost na listi dobio je Josipović uz obrazloženje da je boks pojedinačni sport. Trebalo je da boksuje finale protiv legendarnog Ivandera Holifilda, ali  je on suspendovan nakon polufinala u kojem je nokautirao Kevina Berija nakon što je sudija zaustavio meč. Po pravilima Novozelanđanin nije mogao u ring 28 dana nakon nokauta, a na proglašenju Ante je pozvao Holifilda na pobjedničko postolje i podigao njegovu ruku. Arnautović je sa reprezentacijom u finalu slavio protiv Zapadne Njemačke. Među “plavima” su bila i tri bivša člana Borca: Zdravko Rađenović, Branko Štrbac i Jovica Elezović koji je te godine napustio Banjaluku. Svečanost je održana u dvorani “Borik” uz prisustvo 3.000 gledalaca (pozivnice i kupljene ulaznice), a žiri su činili nekadašnji laureati Izbora, dok je voditelj bio Mladen Delić.

1994.

Četvrti jubilej biće zapamćen kao treći Izbor deset najboljih sportista Republike Srpske. Laureat je bio karatista Dragiša Vuletić. Na čelu žirija bio je Zdravko Rađenović, dok su ostali članovi bili selektori reprezentacija Republike Srpske. Svečanost je održana u Narodnom pozorištu Republike Srpske.

2004.

Prvi put nagrada za najboljeg sportistu otišla je u ruke kuglaša, a titulu je ponio Đorđe Paštar. Svečanost je održana u dvorani “Borik”.

2014.

Titulu najboljeg na 60. Izboru deset najboljih sportista ponio je košarkaš Nemanja Gordić. Predsjednik žirija bio je proslavljeni rukometaš Dejan Perić, dok je svečana ceremonija održana u Banskom dvoru.

/Glas Srpske/