Milovanović: Od 2014. u sektor voda uloženo više od 250 miliona KM, dobra povezanost sa privredom
Direktor Voda Srpske Miroslav Milovanović naglasio je da su ukupna ulaganja u sektor voda od 2014. godine do danas veća od 250 miliona KM i ocijenio da je ovaj sektor postao stabilan i dobro uređen sistem koji je svojim nadležnostima usko povezan sa svim privrednim granama, što je bilo ključno za jačanje vodoprivrede u proteklim godinama.
Milovanović je rekao da su investicije u obnovu sistema odbrane od poplava, odnosno rekonstrukciju starih i izgradnju novih zaštitnih objekata, kao i ostale vodoprivredne infrastrukture, u velikoj mjeri pokrenule domaću privredu u protekloj deceniji.
Prema njegovim riječima, ukupna ulaganja veća od 250 miliona KM u ovom sektoru od 2014. godine do danas, uticala su na otvaranje radnih mjesta.
– Najvažnije je što je tim investicijama Republika Srpska dobila mnogo bolji i sigurniji sistem odbrane od poplava. Sa druge strane, naše institucije iz sektora voda aktivno su uključene i u sve druge privredne aktivnosti u Srpskoj, i obezbjeđuju neophodnu podršku za druge razvojne projekte – ukazao je Milovanović.
On je istakao da je vodoprivreda postala stabilan i dobro uređen sistem kvalitetnim zakonskim rješenjima koja je regulišu, dobrim reformskim odlukama Vlade Republike Srpske od prije 10-15 godina kojima je udaren temelj za uspostavljanja dobre organizacije u vodoprivredi i kvalitetnom strategijom upravljanja vodama, objavile su Vode Srpske.
Prema njegovim riječima, jedan od važnih pokazatelja uspješnosti sektora voda svakako je i finansijski momenat, jer se prihod od praćenja i prikupljanja posebnih vodnih naknada u budžet Srpske iz godine u godinu povećava.
– Sudeći prema dosadašnjem presjeku, 2024. godina biće nova rekordna godina po tom parametru. U tom smislu, sektor voda može se posmatrati kao samoodrživ sistem koji obezbjeđuje značajne prihode u republički i u budžete lokalnih zajednica – naveo je Milovanović.
Govoreći o mogućnosti poplava i današnjem stanju sistema odbrane od poplava, Milovanović je ukazao da nigdje u svijetu ne postoji stoodstotna zaštita od ove elementarne nepogode, ali da Vlada Republike Srpske i druge nadležne institucije čine sve što mogu da taj sistem bude podignut na najviši mogući nivo.
– Investicije u objekte odbrane od poplava kod nas su kontinuirani proces još od 2010. godine. Cijela Republika Srpska je u protekloj deceniji bila veliko gradilište u oblasti vodoprivrede i moramo da budemo zadovoljni ostvarenim. I dalje se gradi i gradiće se i u narednim godinama – istakao je direktor Voda Srpske.
On je napomenuo da su trenutno aktivna gradilišta na izgradnji drinskog nasipa u Semberiji, na sanaciji korita rijeke Vrbas kroz urbano područje Banjaluke, zatim na sanaciji korita rijeke Bosne u naselju Dobor kod Modriče, regulaciji korita rijeke Hoče u Karakaju kod Zvornika, sanaciji korita rijeke Miloševice u Prijedoru i regulaciji korita rijeke Studeni Јadar u Milićima.
Milovanović je rekao da je nedavno završena regulacija potoka Liješanj i Grab u Doboju, kao i sanacija crpnih stanica uz rijeku Savu.
On je dodao da sve te projekte finansira Vlada Republike Srpske putem kredita Evropske investicione banke i iz drugih izvora finansiranja.
Prema njegovim riječima, izgradnja mjera odbrane od poplava ostaje najvažniji zadatak. “Posebno je važno da se nastavi izgradnja drinskog nasipa, dalje po fazama, jer je Vlada Republike Srpske definisala drinski nasip kao jedan od najvažnijih infrastrukturnih projekata u Srpskoj. Neophodno je povećati izdvajanja za održavanje vodoprivrednih objekata da bi održali njihovu funkcionalnost”, istakao je Milovanović.
On je ukazao da su podjednako važne i mjere zaštite voda kao važnog resursa koji može da bude osnova daljeg razvoja Republike Srpske.
– Neophodno je još više ojačati sve kapacitete Јavne ustanove Vode Srpske i cijelog sektora voda, da bi mogli uspješno da realizuju sve zacrtane ciljeve – ocijenio je Milovanović.