Teška i izazovna godina – ovako poljoprivrednici ocjenjuju prošlu 2024. godinu

Teška, zahtjevna i izazovna godina – ovako poljoprivrednici ocjenjuju prošlu godinu. Podvlače crtu i “kuju” planove za novu proizvodnu sezonu.

Iako godina nije obećavala i prije nekoliko mjeseci bila bi ocijenjena kao jedna od lošijih, obračunate podsticajne mjere govore da nije bilo pada ni u jednom segmentu proizvodnje.

Agrarni budžet za 2025. ostaje isti – 180 miliona maraka i biće raspoređen tako da svi budu zadovoljni.

2024. biće upamćena po neuobičajeno toplom proljeću, sušnom ljetu, za petnaestak dana ranije obavljenoj sjetvi kukuruza kao i žetvi pšenice, berbama duvana i voća. Prosječan prinos hljebnog žita bio je pet tona, a na nekim parcelama i duplo veći.

– Јa sam inače imao 50 hektara zasijanih i kad uzmemo rod otkupnu cijenu i sve kad saberemo sa tih 500 maraka po hektaru taman možemo uklopit svoje troškove da ne padamo ništa na ovoj godini – rekao je Goran Šušnjar, ratar iz Karajzovaca kod Gradiške.

Kada su padavine bile najpotrebnije kukuruzu nije pala ni kap kiše pa su prinosi bili neujednačeni.

– Zadovoljni smo prinosom kukuruza, soja je malo podbacila kukuruz je bio ekstra mi smo prezadovoljni samo da sljedeća bude takva biće dobro – kaže Aleksandar Ljoljić, iz Cimirota kod Gradiške.

Suša je obrala dio roda duvana. Da bi se očuvala ova proizvodnja, otkupna cijena u 2025. biće povećana za 10 odsto.

– Mi ćemo ići sa prosječnom cijenom od šest maraka po kilogramu otkupljenog duvana. Oni koji su u sistemu PDV-a oni imaju još 17 posto, a oni koji su u paušalu imaju pet odsto na tu cijenu – ističe Svetozar Mihajlović, savjetnik “Duvan” a.d. Bijeljana

Uzgajivače svinja se još oporavljaju od štete izazvane afričkom kugom. Uvoz im je i dalje najveća kočnica.

Proizvođači mlijeka imali su problema da zbog suše obezbijede kvalitetnu silažu, osiguraju dobru mliječnost i preduprijede pojavu aflatoksina u mlijeku.

Godina je bila izazovna i za povrtare. Manji prinos, ali veće cijene.

Proiozvodnja na otvorenom što se tiče krompira, luka je jedna veoma teška sezona tako da smo imali i umanjene prinose i imali smo veliko propadanje proizvoda nakon skladištenja – rekao je Darko Ilić iz Udruženja povrtara Republike Srpske.

I na jabuci je toplotni talas ostavio posljedice, pa je veći dio roda završio u preradi. Voćari koji proizvode šljivu, breskvu i krušku uspjeli su da ostvare nadprosječne prinose.

Mnogo toplih dana u aprilu pokrenuli su raniju vegetaciju u vinogradima. Nešto manji rod, ali dobrog kvaliteta.

Sudeći po obračunatim podsticajima 2024. je zadovoljavajuća.

– Evo konkretno prilikom obračuna mjera proizvedeno voće i povrće imamo dosta veće količine nego prethodnih godina, kada je u pitanju mjere koje se odnose konkretno evo i na stočni fond iako ćemo izvršiti provjeru ne vidimo nekako značajno lošije posljedice – istakao je Savo Minić, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srpske.

Nije bilo ni manje zainteresovanih za nabavku mehanizacije i ostalih kapitalnih investicija, a povećane su i količine proizvedenog mlijeka.

– Mislim da smo više na nekakav način postali uplašeni od jedne realne neizvjesnosti koja postoji nego što je ustvari takvo stanje – kaže Minić.

U budžetu za 2025. biće predviđen dio sredstava za interventne mjere u slučaju elementarnih nepogoda ili zaraznih bolesti, koja će u suprotnom na kraju godine biti iskorištena za postojeće mjere.

RTRS