Klokić: U pristupnim pregovorima sa EU poštovati ustavno uređenje BiH
Ministar za evropske integracije i međunarodnu saradnju Republike Srpske Zlatan Klokić izjavio je da za predstojeće pristupne pregovore BiH sa EU od najveće važnosti da se u skladu sa ustavnim uređenjem BiH formiraju pregovaračke strukture.
Ne želimo reći da je imenovanje glavnog pregovarača najvažnije, međutim taj pregovarač apsolutno ne može djelovati bez pregovaračke strukture čiji i on treba da bude dio – rekao je Klokić u intervjuu Srni.
Klokić je naveo da bi glavni pregovarač BiH sa EU trebalo da poznaje proces evrointegracija u političkom i tehničkom smislu, kao i ustavnopravno uređenje BiH, pravni i politički okvir EU i način funkcionisanja njenih institucija.
Riječ je o osobi koja mora imati zavidne komunikativne i pregovaračke sposobnosti, te spremnost za timski rad – rekao je Klokić.
Ocjenjujući rad Ministarstva u 2024, Klokić je rekao da je to bila “turbulentna, ali uspješna godina”.
Nastavili smo koordinaciju republičkih organa uprave u sprovođenju aktivnosti iz oblasti evrointegracija zajedno sa izradom radnog materijala za Program integrisanja BiH u EU. Izradili smo više od 300 mišljenja o usklađenosti propisa Republike Srpske sa pravnom tekovinom EU, te smo aktivno učestvovali u realizaciji finansijskih instrumenata EU, a sve uz nastavak promocije fondova EU i redovno obavještavanje o objavljenim pozivima potencijalnim aplikantima iz Republike Srpske – rekao je Klokić.
OBUKE SLUŽBENIKA U OBLASTI EVROINTEGRACIЈA
On je naveo da su u Ministarstvu koordinisali i učešće državnih službenika na obukama iz oblasti evropskih integracija u čemu je važnu ulogu odigrala saradnja sa Ministarstvom za evropske integracije Srbije jer su zajedničkim snagama organizovane obuke na temu skrininga i pristupnih pregovora.
Kada je u pitanju međunarodna saradnja, lani smo uspostavili i unaprijedili saradnju Republike Srpske sa mnogim zemljama. To smo, naravno, uradili uz podršku naših predstavništava, a na prvom mjestu izdvajam saradnju sa Srbijom koja je za nas od posebnog značaja – naglasio je Klokić.
On je napomenuo da su nastavljene aktivnosti sa partnerskim regijama sa kojima Republika Srpska ima različite potpisane sporazume o saradnji – Baden Virtemberg (Njemačka), Podlasko vojvodstvo (Poljska), te Sankt Peterburg, Ivanovska oblast i Tatarstan (Rusija).
Lani smo posjetili i ostvarili saradnju sa Departmanom Val d`Oaz iz Francuske i uputili im prijedlog zajedničke izjave o namjerama o saradnji. Takođe, tokom ljeta smo organizovali i posjetu delegacije Podlaskog vojvodstva Republici Srpskoj zajedno sa predstavnicima nekoliko poljskih kompanija. U saradnji sa Privrednom komorom Srpske organizovali smo privredni forum koji je okupio kompanije i predstavnike investicionih fondova iz Slovačke – rekao je Klokić.
Klokić je naglasio da će Ministarstvo i u ovoj godini nastaviti realizaciju započetih aktivnosti sa partnerskim regijama, te istakao da je u planu i veći angažman republičkih predstavništava.
Јačanje kapaciteta predstavništava Republike Srpske u svijetu i dalje je u fokusu. Planiramo da izradimo i program obuka u oblasti evropskih integracija, ali i unaprijedimo postupak usklađivanja republičkog zakonodavstva sa pravnom tekovinom EU – najavio je Klokić.
NAЈBOLjA SARADNjA SA SRBIЈOM, RUSIЈOM, KINOM I MAĐARSKOM
Govoreći o zemljama sa kojima Republika Srpska ima najbolju međunarodnu i ostalu saradnju, Klokić je istakao da su na vrhu te top-liste Srbija, Rusija, Kina i Mađarska.
Najplodnija i svakako najkonkretnija saradnja je sa našim bratskim narodom sa druge strane Drine – uvažavajući, naravno, potpisani Sporazum o uspostavljanju specijalnih paralelnih veza. Saradnja sa Srbijom u svakom pogledu je za nas od posebnog značaja i kontinuirano je dobra, naročito u posljednjih desetak godina – ocijenio je Klokić.
Klokić je na tom planu istakao da se ne može zaboraviti ranija znatna donatorska pomoć Vlade Srbije za realizaciju brojnih kapitalnih i korisnih projekata, poput izgradnje i rekonstrukcije putne infrastrukture, škola, bolnica i drugih projekata od opšteg interesa, i to u jedinicama lokalne samouprave u Republici Srpskoj, kao i u jedinicama lokalne samouprave u Federaciji BiH, sa većinskim srpskim stanovništvom.
Osim Srbije, ostvarili smo vrlo dobru saradnju sa Rusijom. To je rezultiralo uspostavljanjem saradnje sa brojnim regijama i intenziviranjem kontakata u oblasti privrede, nauke, obrazovanja i zdravstva, uz kontinuiranu podršku Predstavništva Republike Srpske u toj zemlji – rekao je Klokić.
On je istakao da je vrlo dobra saradnja ostvarena i sa Kinom i njenim brojnim privrednim subjektima u mnogim oblastima od značaja za Republiku Srpsku.
U vezi s tim otvoreni smo za dalje širenje i jačanje međusobne saradnje, kako u oblasti privrede, tako i u oblasti kulture, nauke i obrazovanja – rekao je Klokić.
Ona je naglasio da se izuzetna i jako dobra saradnja ostvaruje i sa Mađarskom, kako na institucionalnom nivou tako i u drugim oblastima, a posebno u poljoprivredi i energetici.
DIЈASPORI PREDOČAVAMO PREDNOSTI ULAGANjA U SRPSKOЈ
Klokić je rekao da se i dalje radi na institucionalnom jačanju veza sa dijasporom, navodeći da je jedan od prioriteta na tom planu privredna saradnja.
Gdje god da idemo, sprovodimo kampanje u kojima ističemo komparativne prednosti Republike Srpske za ulaganja, kao i podršku institucija u svim fazama investiranja. Takođe, u saradnji sa našim predstavništvima, organizujemo posjete privrednika iz dijaspore našim institucijama, gdje su održani razgovori o privrednim potencijalima i uslovima za ulaganja – naveo je Klokić.
On je naveo da su organizovane i obuke za privrednike iz Republike Srpske po pitanju izlaska na evropsko tržište, što će ovdašnjim kompanijama omogućiti uspješnu saradnju sa preduzećima iz inostranstva, uključujući i one u vlasništvu ljudi iz dijaspore.
RTRS