“VOĆE FEST”
Danas je u Kozarskoj Dubici održan „Voće fest“.Na privredno-turističkoj manifestaciji, koja je u našoj opštini održana po drugi put, svoje proizvode predstavila su 23 proizvođača, voćara, pčelara, proizvođača vina,rakije i drugih prerađevina od voća.
Manifestaciju je otvorio načelnik opštine Nino Jauz i naglasio da je kroz podsticaje, opštinske i republičke, u dubičku poljoprivredu prošle godine uloženo oko 5 miliona maraka, te da se ove godine ušlo u realizaciju projekta sadnje jagodičastog voća, odnosno maline.
Okupiti proizvođače na jednom mjestu i time im omogućiti da se druže, razmjene iskustva i nauče nešto novo,a posjetiocima da uživaju u bogatoj ponudi domaćih proizvoda, cilj je kojem teži ova manifestacija, naglasila je Nada Grgača direktorica Turističke organizacije opštine Kozarska Dubica, koja je u saradnji sa Odsjekom za poljoprivredu i ove godine organizovala „Voće fest“.
Manifestacija je organizovana pod pokroviteljstvom opštine Kozarska Dubica,a medijski pokrovitelj je Centar za informisanje i kulturu.
Voćarstvo je u našoj opštini zadnjih godina doživjelo ekspanziju.
Sa 26 hektara 1999.godine, kvalitetnim edukativnim radom i subvencijama , u 2011.-toj imamo oko 500 hektara pod intezivnim voćnjacima.Ponajviše je jabuke različitih sorti, a sve više je i kruške.Šljiva se vratila na obronke Kozare i Prosare , a novi hektari će uskoro biti zasađeni i malinom.
“Voće fest” i slične manifestacije promovišu poljoprivrednu proizvodnju i doprinose unapređenju turističke ponude ,a to je baš ono što treba Kozarskoj Dubici i njenoj privredi , istakli su posjetioci današnje manifestacije.
