Stojičić: Sačuvati od zaborava žrtve u Jasenovcu i Donjoj Gradini
Ministar prosvjete i kulture Republike Srpske Željka Stojičić izjavila je večeras u Kozarskoj Dubici da su Memorijalna akademija i sutrašnji pomen i parastos u Donjoj Gradini put kojim institucije posljednjih godina čuvaju od zaborava sve žrtve koje su stradale u ustaškom koncentracionom logoru Jasenovac i grobnicama u Donjoj Gradini.
Uoči Memorijalne akademije “Zemlja ćuti, tišina vrišti”, ona je rekla da je ovaj period stradanja tamna stranica istorije čovječanstva i zbog toga zaslužuje da se njeguje to sjećanje.
“Smatram da radimo dobar posao kad je u pitanju Ministarstvo prosvjete i kulture i naš obrazovni sistem je upućen da čuva i proučava istoriju toga vremena”, rekla je Stojičićeva u izjavi novinarima.
Ona je istakla da umjetnost ima veliku moć i da se upravo kroz kulturu može na pravi način njegovati kultura sjećanja.
“Vjerujem da ćemo u vremenima pred nama sačuvati da žrtve ne budu prekrivene nekom prašinom zaborava. Mislim da je ovo pravi put – da svake godine to obilježavamo”, rekla je Stojičićeva.
Ona je podsjetila da je javna ustanova Spomen-područje “Donja Gradina” i osnovana upravo zbog toga, da svoja vrata drži otvorena tokom cijele godine, da naši učenici, oni koji su željni izučavanja istorije toga vremena, mogu da dobiju sve potrebne podatke i činjenice koje su se desile tokom tog perioda.
U Kozarskoj Dubici u toku je Memorijalna akademija “Zemlja ćuti, tišina vrišti” u okviru centralnog obilježavanja Dana sjećanja na žrtve genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj i 80 godina od proboja logoraša iz koncentracionog logora Jasenovac.
Prema podacima Spomen-područja Donja Gradina, u zloglasnom logoru Jasenovac tokom Drugog svjetskog rata stradalo je 700.000 žrtava ustaškog zločina, među kojima 500.000 Srba, 40.000 Roma, 33.000 Jevreja, 127.000 antifašista. U Jasenovcu je stradalo 20.000 djece.
Posljednji preživjeli zatočenici ustaškog koncentracionog logora Jasenovac počeli su proboj 22. aprila 1945. godine da bi se spasili iz te fabrike smrti.