OPŠTINSKI PROGRAM UPRAVLJANJA OTPADOM U BiH
Potpisivanjem ugovora o saradnji, opština Kozarska Dubica danas je ozvaničila učešće u drugoj fazi projekta “Opštinski program upravljanja otpadom u BiH”.
“Opština Kozarska Dubica je na prijedlog Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske prihvatila učešće u ovom projektu koji je finansiran od strane Ambasade Švedske posredstvom Švedske međunardone agencije za obnovu i razvoj, a provodi ga konsultantska kuća Grontmij iz Švedske i Danske, rekao je Nino Jauz načelnik opštine nakon potpisivanja ugovora.
On je dodao da program obuhvata podizanje kapaciteta ljudskih resursa treninzima i izradu opštinskih planova upravljanja otpadom koji bi bili usklađeni sa direktivama Evropske unije i najboljim praksama.
Jauz je naglasio da podržavajući ovakve i slične projekte lokalna vlast želi da unaprijedi ovu oblast, te da se kvalitetnim upravljanjem otpadom poboljša finansijska dobit komunalnog preduzeća i očuva ekološki zdrava sredina. Prema njegovim riječima opština Kozarska Dubica kao i druge opštine u okruženju tretman i odlaganje otpada vrši na prevaziđen način ,kao i da lokalne zajednice nisu u prilici da samostalno stvore finansijsku konstrukciju kako bi se uspostavio jedan sistem upravljanja otpadom na evropskom nivou.
Kozarska Dubica je juče i danas bila domaćin prvog u nizu seminara održanog u Hotelu Cepter u prisustvu predstavnika svih pet opština uključenih u drugu fazu ovog programa.
Zadovoljan dosadašnjom saradnjom, Gunar Linder voditelj tima na ovom programu je rekao da su protekla dva dana iskorištena za rad na zajedničkoj platformi za buduću saradnju.
Uz Kozarsku Dubicu u drugu fazu projekta “Opštinski program upravljanja otpadom u BiH” uključene su opštine Kostajnica, Prijedor, Novi Grad i Oštra Luka.
