SUSRETI USPJEŠNIH STUDENATA I POSLODAVACA
Povećati broj visokoobrazovanih kadrova u lokalnoj zajednici, kroz uspostavljanje saradnje najboljih dubičkih studenata sa uspješnim kompanijama i preduzećima, te im omogućiti zaposlenje u tim kompanijama, cilj je „Susreta uspješnih studenata i poslodavaca“,manifestacije koju je u saradnji sa opštinom Kozarska Dubica juče organizovalo Udruženje mladih „Kompas”.
Projekat mladih Dubičana podržali su Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske, banjalučki Univerzitet i Mješovita srednja škola „Nikola Tesla“, a u okviru manifestacije za dubičke srednjoškolce je upriličena promocija fakulteta Univerziteta u Banjaluci.
Uspostavljanje saradnje studenata i poslodavaca tokom školovanja je pravi način na koji mladi ljudi nakon diplome mogu da nađu prvo zaposlenje i poslodavca , a srednjoškolci da od starijih kolega i profesora saznaju šta koji fakultet nudi, kazao je načelnik opštine Kozarska Dubica Nino Jauz.Učenici završnih razreda srednje škole su imali priliku da se upoznaju sa uslovima studiranja i steknu uvid u to za kojim stručnjacima postoji najveća potreba, rekao je Jauz i dodao da su u Kozarskoj Dubici deficitarna zanimanja iz određenih oblasti građevinarstva, zdravstva, te diplomci sa prirodno-matematičkog fakulteta.
Ove aktivnosti u Kozarskoj Dubici su primjer dobre prakse koju bi trebale da slijede i druge opštine, istakao je vršilac dužnosti načelnika Odjeljenja za srednje obrazovanje pri Ministarstvu prosvjete i kulture Republike Srpske Cvijan Jovanović.Kako bi se na najbolji način uskladile želje učenika i potrebe privrede,moguće su korekcije u ponudi zanimanja u dubičkom srednjoškolskom centru, najavila je direktorica Mješovite srednje škole „Nikola Tesla“ Senada Zlokapa.
Univerzitetski profesor sa Fakulteta političkih nauka u Banjaluci Radmila Čokorilo je istakla da Kozarska Dubica, za razliku od drugih opština,ima izuzetno dobru praksu da studente stipendiste opštine oslobođa vraćanja stipendije ukoliko ne pronađu zaposlenje u svom gradu.
Manifestaciju, koju su pozdravili stručnjaci i učesnici, organizovalo je Udruženje mladih „Kompas”, a direktor ovog Udruženja Marko Vejić je zadovoljan jer su ostvareni zacrtani ciljevi.
U okviru ove manifestacije za dubičke srednjoškolce je u Domu kulture upriličena promocija fakulteta banjalučkog univerziteta, a potom održan i okrugli sto na kojem je studentima pružena mogućnost ostvarivanja kontakata s budućim poslodavcima.