BOŽIĆ U KOZARSKOJ DUBICI

bozic9 2012Danas se proslavalja veliki hrišćanski praznik Božić, rođenje Isusa Hrista, a u svim pravoslavnim hramovima jutros su služene liturgije.
U hramu svetih apostola Petra i Pavla liturgiju je služio protojerej stavrofor Gojko Slijepčević koji je nakon službe pročitao poslanicu srpskog patrijarha Irineja.

Ovaj dan je za cijeli svijet velika radost jer vam se danas porodi spas, kaže se na početku Poslanice te navodi da radost naša nije potpuna , jer je osjenčena strahom i brigom zbog svakodnevnih zbivanja u svijetu , a posebno zbog tragičnih zbivanja na Kosovu i Metohiji. Srpskom narodu koji tamo živi poručujemo da budu istrajni i da ostanu na svojim ognjištima.
Završavajući čitanje božićne Poslanice protojerej Gojko Slijepčević je uputio božićnu čestitku svim pravoslavnim vjernicima i ljudima dobre volje, tardicionalnim pozdravom Mir Božji-Hristos se rodi.
Božićni uranak nastavljen je druženjem naroda kod crkve uz kuvano vino, a kod kuće uz   božićnu trpezu. Tu se, pored ostalog, po tradicij lomi česnica – pogača u koju je stavljen novčić.
Vjeruje se da će onome u čijem dijelu česnice bude novčić naredna godina biti posebno srećna.
Božić je porodični praznik, na dan Božića svi ljudi su srećni, a toplina i mir vladaju u domovima jer ovaj dan predstavlja porodični praznik prepun prave ljubavi, dobrote, istine, pravde i praštanja.
Proslava Božića počela je juče na Badnji dan  kada su kod crkava dovoženi badnjaci , služene večernje službe , te organizovano pijukanje i vatromet.