OBILJEŽEN DAN OPŠTINE
Povodom obilježavanja 27.aprila Dana opštine Kozarska Dubica i dana oslobođenja naše opštine u Drugom svjetskom ratu danas su kod spomen –obilježja u gradskom parku na Trgu narodnih heroja vjence položile delegacije opštine Kozarska Dubica, opštinskog SUBNOR-a i opštinske Boračke organizacije, kao i predstavnici Opštinskog odbora Socijaldemokratske partije Kozarska Dubica.
Platane u gradskom parku i spomen obilježje podignuto u znak sjećanja na masakr koji su ovdje izvršili ustaški zločinci 1944.godine, koji su na ovom mjestu objesili 17 Dubičana antifašista , samo su jedno od brojnih mjesta i obilježja koja svjedoče o strahotama Drugog svjetskog rata .
Kozarska Dubica je opština koja je oslobođenje 27.aprila 1945.godine, a slobodu dočekala sa upola manjim brojem stanovnika nego s početka Drugog svjetskog rata.
Od 33 hiljade i 149 stanovnika živote je izgubilo 17 hiljada 691 ili 53 posto ukupnog stanovništva.
«Danas je za našu opštinu i naš grad jedan od najznačajnijih datuma u novijoj istoriji jer je tada oslobođena naša opština» , kazao je Ostoja Zlokapa sekretar u opštinskom SUBNOR-u.
I danas je kao i svake godine do sada kod platana bio Dubičanin Reuf Bejtović , koji je živi svjedok ovih strašnih događaja u kojima je stradala i njegova sestra. Tada je imao 14 godina.
Načelnik opštine Nino Jauz je povodom Dana opštine rekao da se narod Kozarske Dubice u Drugom svjetskom ratu stavio na starnu antifašizma i da tu ideju ne može niko da nam uzme.
Dan opštine je vrijeme za podsjećanje na žrtve koje su pale za slobodu ,ali i prilika da se progovori o budućnosti.
O razvoju opštine Kozarska Dubica danas je načelnik opštine govorio i na prijemu koji je upriličio za predstavnike Cepter kompanije. Vlasniku kompanije Milanu Jankoviću , danas će, na svečanoj sjednici skupštine opštine, biti uručena plaketa počasnog građanina opštine Kozarska Dubica.
Ovoj sjednici prisustvovaće i predstvanici bratske opštine Bela Palanka kao i opština Etrople iz Bugarske i Panteli iz Grčke.
