DAN POBJEDE, 9.MAJ

dan pobjede nad faizmomOdavanjem pošte milionima nevinih žrtava najmračnije ideologije u istoriji čovječanstva, Evropa danas obilježava 9.maj – Dan pobjede nad fašizmom u Drugom svjetskom ratu.

Prije 67 godina ,9.maja 1945.godine , Evropa i svijet dočekali su slobodu i kraj jedne od najkrvavijih epoha u dotadašnjoj istoriji.Taj dan,nažalost,nije dočekalo preko 50 miliona ljudi širom svijeta.
Prema raspoloživim istorijskim podacima tokom Drugog svjetskog rata život je izgubilo 15 miliona vojnika ,a najbrojnije žrtve dao je ruski narod-20 miliona ubijenih civila.Nacisti su gotovo istrijebili jevrejski narod koji je iz rata izašao bez šest miliona svojih sunarodnika.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Petar Đokić izjavio je da je ponosan na ogromnu žrtvu koji je srpski narod dao u borbi protiv fašizma u Drugom svjetskom ratu.
Povodom obilježavanja 9. maja – Dana pobjede nad fašizmom, Đokić je rekao da je srpski narod ponosno pripadao koaliciji koja je uspjela da porazi fašističku silu i primora je na kapitulaciju 9. maja 1945.godine.
On je podsjetio da je u bivšoj Jugoslaviji u Drugom svjetskom ratu poginulo više od 1,7 miliona ljudi ili oko 10,6 odsto stanovnika.
«Za mene kao borca Narodnooslobodilačkog rata nema značajnijeg datuma od 9.maja , dana kada se obilježava Dan pobjede nad fašizmom,» rekao je Blagoje Gajić predsjednik republičke organizacije SUBNOR-a i nosilac Partizanske spomenice 1941.godine. Nije taj dan značajan samo za mene , ni samo za narod bivše Jugoslavije , već za sve države i narode koji su pobijedili zlo.
On je rekao da,  po  završetku rata u njegovom Knešpolju bukvalno nije bilo ničeg, samo muke i patnje, ali da je narod bio nevjerovatno zadovoljan , jer je došao mir i odmah se počelo sa obnavljanjem kuća.
«Mi preživjeli borci veoma smo zahvalni što se i ovom , kao i drugim velikim danima Narodnooslobodilačke borbe danas poklanja zaslužena pažnja», istakao je Gajić.