OPREZ-ZMIJE
Dom zdravlja “Kozma i Damjan” ima serum protiv zmijskog otrova, izjavio je Radenko Reljić, direktor ove zdravstvene ustanove i dodao da su u Kozarskoj Dubici zabilježena dva slučaja ugriza zmija, te da su oba pacijenta dobili serum .
Glavni simptom ujeda otrovne zmije su oticanje, koje se brzo širi, a mogu se javiti i drugi simptomi, kao što su mučnina, povraćanje, grčevi i nesvjestica.
“Ozlijeđeni treba da miruje da bi se usporilo širenje otrova po tijelu i da pije dosta tečnosti, te da se što prije javi u Dom zdravlja kako bi primio serum protiv zmijskog otrova” rekao je Reljić.
On je istakao da se građanima preporučuje da izbjegavaju područja gdje ima zmija i da prilikom boravka u prirodi nose dovoljno duboku obuću kako bi se zaštitili od eventualnog ujeda.
