Održan regionalni sastanak o temi “Razvoj hraniteljstva u lokalnoj zajednici”
Zakonom su predviđeni alternativni modeli zbrinjavanja djece bez roditeljskog staranja u hraniteljske porodice i nama je prioritet da svako dijete ima svoju porodicu, kazala je Branka Sladojević pomoćnik ministra zdravlja i socijalne zaštite u Resoru za socijalnu porodičnu i dječiju zaštitu.
Ona je danas sa predstavnicima centara za socijalni rad iz opština i gradova prijedorske i banjalučke regije učestvovala u radu regionalnog sastanka o temi „Razvoj hraniteljstva u lokalanoj zajednici“, održanog u organizaciji Centra za socijalni rad Kozarska Dubica.
U Republici Srpskoj imamo oko 500 djece bez roditeljskog staranja ili bez adekvatnog roditeljskog staranja tako da organ starateljstva, Centar za socijalni rad preuzima ulogu roditelja, odnosno dijete ulazi u sistem zaštite,kazala je Sladojevićeva.
Ona je rekla da u nekim sredinama ne postoje hraniteljske porodice, ali i da su stručni radnici i direktori centara veoma zainteresovani da razviju taj model u svojim sredinama,znajući da je to najbolji način zbrinjavanja djece bez roditeljskog staranja.
Tako smo danas u Kozarskoj Dubici dogovorili prve korake za promociju hraniteljstva u Republici Srpskoj, istakla je Sladojevićeva.
Ona je kazala da je Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite u saradnji sa UNICEF-om pripremilo niz edukacija koje su stručni radnici prošli kako bi osnažili i ojačali kapacitete pri izboru i procjeni hraniteljske porodice za smještaj djeteta, paćenju, evaluaciji i naravno radu sa biološkim porodicama, odnosno sa mogućnostima varaćanja djeteta biološkoj porodici.
Direktor dubičkog Centra za socijalni rad Maja Špica je kazala da je na današnjem sastanku dogovoreno da se krene sa kampanjom promocije hraniteljstva na regionalnom nivou.
Sljedeći sastanak predstavnika centara za socijalni rad iz opština i gradova prijedorske i banjalučke regije zakazan je za 26.decembar , a trebao bi da donese konkretne prijedloge za kampanju promocije hraniteljstva,istakla je Špica.
Ona je rekla da je Kozarska Dubica opština u kojoj se čine prvi koraci kada je hraniteljstvo u pitanju i pozvala zainteresovane Dubičane da se jave u Centar za socijalni rad kako bi bili edukovani i kako bi i ova opština imala hraniteljske porodice.
Troje djece iz Kozarske Dubice je smješteno u hraniteljske porodice van naše opštine, pojasnila je Špica i istakla da je zato veoma bitno da i mi imamo obučene hranitelje.
Za razliku od Kozarske Dubice koja čini prve korake u ovoj oblasti , Banjaluka je sredina u kojoj je sa 50 hraniteljskih porodica ovaj način zbrinjavanja djece bez roditeljskog staranja već zaživio.
Direktor Javne ustanove Centar za socijalni rad Banjaluka Vera Sladojević je rekla da je današnji sastanak prva zajednička aktivnost centara za socijalni rad prijedorske i banjalučke regije, te da svi imaju zajednički cilj, želju i volju da promovišu hraniteljstvo.
U najboljem interesu djece želimo da to uradimo, da sa svojim stručnim kadrom definišemo način kako da radimo i naravno da kao stručni radnici i kao direktori tako bitnih institucija damo svoj maksimalni doprinos u ovoj oblasti , istakla je Sladojevićeva.