Svjetski dan radija

Danas je Svjetski dan radija ,13. februar koji je izabran zbog toga što je na taj dan 1946. godine osnovan Radio Ujedinjenih nacija. Cilj Svjetskog dana radija je podizanje svijesti u javnosti i medijima o samoj vrijednosti radija   i poboljšanju međunarodne saradnje , te osiguranja pristupa informacijama putem radija. Svjetski dan radija proglasio je Unicef, s ciljem promovisanja radija i svih mogućnosti koje pruža.

Svjetski dan radija obilježavaju i radio-stanice u RS. Dub radio , koji djeluje u sastavu Centra za informisanje i kulturu, ove godine obilježava 45 godina postojanja  i uspješnog rada, a svakodnevno izvještava građane o svim važnijim događajima u opštini i šire, emitujući 24 časa informativnog, edukativnog, obrazovnog, dokumentarnog, naučnog, kulturnog , te zabavnog i sportskog programa.

„Dub radio“ je javni servis građana u čijem programu građani mogu dobiti aktuelne i tačne informacije o dešavanjima u opštini, a od osnivanja daleke 1972.godine do sada postao je kuća od ugleda i povjerenja  i sastavni je dio svakodnevnog života građana Kozarske Dubice. Program dub-radija može se pratiti putem interneta, a na veb stranici pročitati i sve informacije koje se plasiraju u programu radija i televizije.

Prije četiri i po decenije program  radija je krenuo vrlo skromno, a od tada do danas pretrpio je značajnu transformaciju u tehničkom i kadrovskom smislu. Od male radio-stanice koja je emitovala svega nekoliko sati programa, postao je moderan radio, nezamljenljivo sredstvo informisanja lokalne javnosti . Informacija koja se plasirala putem radija uvijek je bila provjerena i tačna, a mogla se zvanično čuti u  informativnoj emisiji Novosti koja je čak 45 godina u istom terminu, u 15 časova i 30 minuta i po toj emisiji Dub radio je , između ostalog, i  prepoznatljiv.

Imajući u vidu značaj radija kao medija kroz istoriju, ali i danas u vrijeme modernih tehnologija, radio ostaje dio naših domova. Radio dopire do svih slojeva stanovništva i čini mnogo za obrazovanje, kulturni i politički dijalog, te pomaže ljudima u najrazličitijim životnim situacijama. U savremenom digitalnom svijetu, radio ostaje najdostupniji medij koji može da se sluša i u najudaljenijim mjestima.

I zato u budućnosti  treba činiti sve na unapređenju radijskog novinarstva i očuvanju tradicije slušanja radija.