Analiza zemljišta jedna od tema današnjeg predavanja za poljoprivrednike
U nastavku Zimske škole za poljoprivrednike koju u Kozarskoj Dubici realizuje Odsjek za poljoprivredu stručnjaci Poljoprivrednog instituta Republike Srpske govorili su o značaju analize zemljišta, agrotehnici kukuruza i proizvodnji krmnog bilja.
Analiza zemljišta je osnova poljoprivredne proizvodnje , a s obzirom na to da je više od 50 posto površine Kozarske Dubice poljoprivredno zemljište za mjerodavnije podatke o sastavu i plodnosti potrebno je znatno više od 116 uzoraka na kojima je analiza izvršena, kazao je doktor Tihomir Predić.
On je danas prezentovao rezultate projekta pod nazivom“Analiza plodnosti zemljišta kod komercijalnih gazdinstva u Republici Srpskoj“ kojim su obuhvaćene i parcele u vlasništvu 40 poljoprivrednih proizvođača u Kozarskoj Dubici.
U okviru projekta u Republici Srpskoj analizirano je ukupno 1.056 uzoraka, od toga 64 uzeta sa dubičkih parcela ,kazao je Predić i pojasnio da je sa ranije uzetim uzorcima iz Kozarske Dubice za našu opštinu analizirano ukupno 116 uzorka koji su pokazali da nam je zemljište u zavisnosti od područja do područja različito.
U Dubičkoj ravni , uz ušće rijeke Une u Savu zemljište je bazno, prema Klekovcima kiselo, a što se ide dalje prema Prijedoru situacija je nešto bolja , kazao je Predić i naglasio da kod baznih zemljišta nema popravke osim da se dodaju NPK-a gnojiva sa dodatkom sumpora. Kada su u pitanju kisela zemljišta popravka je moguća i obezbjeđuje se dodatkom krečnjaka, mineralnih i azotnih đubriva, rekao je Predić.
Zbog klimatskih promjena i sve izraženijih sušnih i kišnih perioda poljoprivredna proizvodnja na otvorenom postaje sve zahtjevnija i rizičnija. Kako se na klimatske promjene ne može uticati na poljoprivrednicima je da agrotehničkim mjerama utiču na druge faktore od kojih zavisi uspješnost proizvodnje.
Istakao je to magistar Goran Ostić iz Zavoda za kukuruz Poljoprivrednog instituta Republike Srpske na današnjem predavanju. Na veličinu i položaj parcele na kojoj planiramo sijati ne možemo uticati ,ali sastav i kvalitet zemlje možemo popraviti, kako bi dobro ekonomisali, manje i na pravi način ulagali , jer nam od zemljišta zavise prinosi, naglasio je Ostić.
On je istakao da vrhunskih prinosa nema bez kvalitetnog sjemena hibridnih sorti kukuruza i ratarima koji siju na većim površinama preporučio sjetvu kukuruza različitih grupa zrenja. Za naše podneblje preporučene grupe su FAO 400 i 500, a u ravničarskim područjima sa primjenom pune agrotehnike i visokorodni hibridi iz FAO grupe 600, rekao je Ostić.
Novo predavanje u okviru Zimske škole za poljoprivrednike biće održano u utorak, 7.marta sa početkom u 11 časova u velikoj skupštinskoj sali, a tema je uzgoj i proizvodnja lijeske, najavila je Bobana Ćibić šef opštinskog Odsjeka za poljoprivredu.
Ona je kazala da je zainteresovanost dubičkih proizvođača za podizanje novih zasada ove voćne vrste velika i da je za sada pod lijeskom u Kozarskoj Dubici 13 hektara.