MEMORANDUM O SARADNJI POLJOPRIVREDNIKA
Dubički i srbački poljoprivrednici odavno sarađuju ,nažalost i problemi su im isti, zemlja koju bi oni trebali da obrađuju data je u koncesiju drugima.
Predsjednik dubičkog Udruženja Milan Radulović se nada da će zajedničkim nastupom doći do konačnog rješenja.
„Želimo da dođemo do zemlje, organizujemo proizvodnju i zaštitimo prerađivačke kapacitete u našoj opštini“, istakao je Radulović.
Borba za zemlju u Kozarskoj Dubici traje godinama, dok se poljoprivrednici iz Srpca tek odnedavno suočavaju sa ovim problemom.
„Nekolicina koncesionara je prošle godine dobila zemlju koju smo mi obrađivali 20 godina“, tvrdi predsjednik srbačkog udruženja Slavoljub Božić i ističe da im je ta zemlja potrebna da obezbjede egzistenciju sebi i svojoj porodici.
„ U Srpcu gotovo da i nema prerađivačkih kapaciteta, a od poljoprivrede živi gotovo 75 odsto stanovništva, zato i prema novom ministru poljoprivrede idemo sa istim zahtjevom, a ukoliko ne dobijemo pozitivan odgovor blokada saobraćajnica će biti jedino rješenje, ističe Božić.Boravak u našoj opštini gosti iz Srpca iskoristili su i za obilazak dubičkih privrednih kapaciteta iz oblasti agrara. Posjetili su ,između ostalog, firmu „Jelena“, buduće pogone ovog preduzeća u Drakseniću gdje će se nakon obnove postrojenja vršiti dorada i skladištenje žitarica.
Vlasnik ovog preduzeća Marko Vlajsević najavljuje aktivnu saradnju sa ratarima u cilju proizvodnje kvalitetnih žitarica, prevashodno pšenice.
Poljoprivrednici iz Srpca su sa domaćinima obišli i ostala dubička preduzeća koja se bave otkupom i preradom poljoprivrednih proizvoda, te proizvodnjom poljoprivrednih mašina, „HPK“-a, „Eko Bel“ i preduzeće „Nova Mehanika“.
